Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 29 lipca 2015 r., sygn. I SA/Po 438/15

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Izabela Kucznerowicz (spr.) Sędziowie Sędzia WSA Aleksandra Kiersnowska - Tylewicz Sędzia WSA Katarzyna Wolna - Kubicka Protokolant: referent stażysta Krzysztof Dzierzgowski po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 08 lipca 2015 r. sprawy ze skargi A Sp. z o. o. na interpretację indywidualną Ministra Finansów działającego przez organ upoważniony Dyrektora Izby Skarbowej z dnia [...] Nr [...] w przedmiocie podatku dochodowego od osób prawnych. oddala skargę.

Uzasadnienie

W dniu [...] lipca 2014 r. został złożony przez A. Sp. z o.o. w [...] (dalej: Spółka, wnioskodawca, skarżąca) wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków, które Spółka zobowiązana będzie ponieść na rozbiórkę obiektów wskazanych przez Agencję Nieruchomości Rolnych.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny oraz opis zdarzenia przyszłego.

Spółka uzyskuje przychody zarówno z działalności rolniczej, jak i z działalności pozarolniczej. W sytuacji, gdy Spółka nie jest w stanie jednoznacznie określić, czy dane wydatki są związane wyłącznie z działalnością rolniczą, czy też działalnością pozarolniczą, Spółka w celu rozliczenia kosztów uzyskania przychodów stosuje proporcję, o której mowa w przepisie art. 15 ust. 2a ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz. U. z 2014 r., poz. 851 - dalej: "u.p.d.o.p.").

Spółka dzierżawi grunty, budynki i budowle od innych podmiotów, w tym od Agencji Nieruchomości Rolnych (dalej: ANR). Przy czym umowy dzierżawy z ANR nie zostały zawarte przez samą Spółkę, a przez Jej poprzednika prawnego w 1993 r. Umowy te zostały przejęte przez Spółkę w ramach następstwa prawnego w 2001 r. i są niezbędnym warunkiem prowadzenia przez Spółkę działalności gospodarczej.

Na dzierżawionych przez Spółkę gruntach znajdują się również budynki i budowle, których Spółka nie użytkuje w prowadzonej działalności gospodarczej już od momentu przejęcia umów od poprzednika prawnego. Jest to około 30% budynków objętych dzierżawą. Z racji bardzo dużej liczby nieruchomości objętych umową dzierżawy, jak też faktu, iż stanowiły one zorganizowaną całość, Spółka mogła wydzierżawić albo całość nieruchomości albo nic. Spółka mogła wziąć w dzierżawę grunty wyłącznie z postawionymi na nich budynkami i budowlami - zarówno tymi które planowała użytkować i osiągać z nich dochody, jak i tymi, które były niezdatne do użytku. Spółka nie może rozwiązać umowy dzierżawy w zakresie samej nieużytkowanej nieruchomości i zachować jedynie grunty rolne i nieruchomości które użytkuje. Co najwyżej można byłoby rozważyć wyłączenie tych nieużytkowanych terenów z umowy dzierżawy na mocy aneksu, jednak ANR wyrazi zgodę na takie wyłączenie dopiero wtedy, gdy Spółka znajdzie nowego dzierżawcę, a to jest bardzo trudne z racji faktu, że w dużej części nieużytkowane nieruchomości są o przestarzałej konstrukcji lub mają niezadowalający stan. Innym częstym oczekiwaniem potencjalnego nowego dzierżawcy jest dzierżawa takiej nieruchomości wraz z istotną liczbą hektarów gruntów rolnych, co z kolei nie leży w interesie Spółki (gdyż spowoduje to spadek jej dochodów).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00