Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Opolu z dnia 21 lipca 2015 r., sygn. II SA/Op 189/15

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Opolu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Teresa Cisyk Sędziowie Sędzia WSA Elżbieta Kmiecik - spr. Sędzia WSA Elżbieta Naumowicz Protokolant Sekretarz sądowy Mariola Krzywda po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 21 lipca 2015 r. sprawy ze skargi E. P. na decyzję Szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych w Warszawie z dnia 10 marca 2015 r., nr [...] w przedmiocie odmowy przyznania świadczenia pieniężnego z tytułu pracy przymusowej oddala skargę.

Uzasadnienie

Przedmiot postępowania sądowoadministracyjnego stanowi decyzja Szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych w Warszawie z dnia 10 marca 2015 r., Nr [...], którą utrzymano w mocy decyzję własną tegoż organu z dnia 5 lutego 2015 r. o odmowie przyznania świadczenia pieniężnego.

Zaskarżona decyzja zapadła w następującym stanie faktycznym:

E. P. wnioskiem z dnia 8 stycznia 2015 r., który wpłynął do organu w dniu 2 lutego 2015 r., zwróciła się do Szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych w Warszawie o przyznanie jej świadczenia pieniężnego określonego w ustawie z dnia 31 maja 1996 r. o świadczeniu pieniężnym przysługującym osobom deportowanym do pracy przymusowej oraz osadzonym w obozach pracy przez III Rzeszę i Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich. W uzasadnieniu wniosku podała, że w dniu 20 grudnia 1939 r. uzbrojeni Niemcy wtargnęli do jej rodzinnego domu w [...] i nakazali natychmiastowe jego opuszczenie. Następnie wraz z matką i siostrami przetransportowano je do miejscowości [...], gdzie umieszczono w dużej sali, z której następnie zawieziono je do gospodarstwa rolnego w miejscowości [...]. Tam doczekała końca wojny. Stwierdziła, że tułały się, pracując za kromkę chleba. We wniosku podała także, iż ojciec przebywał w niewoli niemieckiej. Do wniosku dołączyła oświadczenie z dnia 28 stycznia 2015 r., pismo kierowane do Archiwum Państwowego w Przemyślu z dnia 10 stycznia 2015 r., potwierdzenie zameldowania, świadectwa szkolne za rok 1943/1944 i 1944/1945, zgłoszenie bezrobocia ojca z dnia 30 grudnia 1941 r. po zwolnieniu go z obozu jenieckiego.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00