Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Opolu z dnia 28 lipca 2015 r., sygn. II SA/Op 243/15

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Opolu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Elżbieta Kmiecik Sędziowie Sędzia WSA Ewa Janowska Sędzia WSA Daria Sachanbińska - spr. Protokolant Starszy sekretarz sądowy Grażyna Stykała po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 28 lipca 2015 r. sprawy ze skargi I. M. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Opolu z dnia 16 lutego 2015 r., nr [...] w przedmiocie odmowy przyznania prawa do świadczenia pielęgnacyjnego 1) uchyla zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą ją decyzję Burmistrza Praszki z dnia 23 października 2014 r., nr [...], 2) określa, że zaskarżona decyzja nie podlega wykonaniu w całości.

Uzasadnienie

W dniu 17 października 2014 r. I. M. złożyła w Ośrodku Pomocy Społecznej w Praszce wniosek o ustalenie prawa do świadczenia pielęgnacyjnego na niepełnosprawnego brata - D. P. Do wniosku dołączyła m.in. orzeczenie Powiatowego Zespołu ds. Orzekania o Niepełnosprawności przy Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie w Oleśnie z dnia 23 września 2004 r. zaliczające D. P. do osób o znacznym stopniu niepełnosprawności; kserokopię skróconego aktu zgonu matki - B. P.; zaświadczenie Sądu Rejonowego w [...] z dnia 3 października 2014 r. potwierdzające, że I. M. została ustanowiona opiekunem prawnym D. P.; oświadczenie, z którego wynika, że nie podejmuje pracy zarobkowej, nie ma ustalonego prawa do żadnych świadczeń, a jej matka, która opiekowała się bratem zmarła w dniu 7 września 2014 r., zaś ojciec - J. P. żyje, lecz w ciągu ostatnich 16 lat widział się z synem tylko dwa razy, nie utrzymuje z nim żadnego kontaktu.

Po rozpatrzeniu ww. wniosku, Kierownik Ośrodka Pomocy Społecznej w Praszce, działając z upoważnienia Burmistrza Praszki, decyzją z dnia 23 października 2014 r., nr [...], odmówił przyznania I. M. świadczenia pielęgnacyjnego z tytułu rezygnacji z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej, wnioskowanego na D. P. Organ ustalił, że D. P. legitymuje się wydanym na stałe orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności, przy czym niepełnosprawność istnieje od urodzenia. Poprzednio opiekowała się nim matka, zaś po jej śmierci - I. M., będąca opiekunem prawnym brata. Ojciec D. P. nie utrzymuje z nim kontaktu i nie realizuje ustalonego sądownie obowiązku alimentacyjnego. W podstawie prawnej rozstrzygnięcia organ powołał się na przepisy ustawy z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (Dz. U. z 2013 r., poz. 1456, z późn. zm. ) i wywodził, że strona wprawdzie spełnia przesłankę określoną w "art. 17 ust. 1 pkt 1b" ustawy, jednak wnioskowane świadczenie nie może zostać przyznane stronie, ponieważ nie zostały spełnione warunki nabycia prawa do świadczenia, o jakich mowa w "art. 17 ust. 1 pkt 1a" ustawy, zgodnie z którym osobom innym niż spokrewnione w pierwszym stopniu z osobą wymagającą opieki, przysługuje świadczenie pielęgnacyjne, w przypadku gdy spełnione są następujące warunki: rodzice osoby wymagającej opieki nie żyją, zostali pozbawieni praw rodzicielskich, są małoletni lub legitymują się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00