Wyrok WSA w Opolu z dnia 30 lipca 2015 r., sygn. II SA/Op 223/15
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Opolu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Jerzy Krupiński - spr. Sędziowie Sędzia WSA Ewa Janowska Sędzia WSA Daria Sachanbińska Protokolant St. sekretarz sądowy Grażyna Stykała po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 23 lipca 2015 r. sprawy ze skargi A Spółka z o.o. z siedzibą w [...] na postanowienie Wojewody Opolskiego z dnia 3 kwietnia 2015 r., nr [...] w przedmiocie niedopuszczalności zażalenia na pismo w sprawie zezwolenia na pracę dla cudzoziemca oddala skargę.
Uzasadnienie
Przedmiotem skargi wniesionej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Opolu przez A Sp. z o.o. w [...] jest postanowienie Wojewody Opolskiego z dnia 3 kwietnia 2015 r., nr [...], którym stwierdzono niedopuszczalność odwołania skarżącej od pisma Starosty Nyskiego z dnia 2 marca 2015 r., znak [...].
W uzasadnieniu zaskarżonego postanowienia przytoczono przepis art. 88c ust. 1 pkt 2 ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (Dz. U. z 2015 r., poz. 149 ze zm.), zwanej dalej "ustawą", oraz wskazano, że skarżąca Spółka w związku ze staraniami o uzyskanie zezwolenia na pracę dla cudzoziemców zamierzała uzyskać od Starosty Nyskiego informację o braku możliwości zaspokojenia potrzeb kadrowych pracodawcy lub o negatywnym wyniku rekrutacji. W tym celu złożyła ofertę pracy dla 50 osób. Powiatowy Urząd Pracy w Nysie zorganizował dwie giełdy pracy w dniach 16 lutego i 24 lutego 2015 r. i żadna z osób zaproszonych nie przyjęła warunków pracodawcy. W związku z tym, Starosta sporządził w dniu 2 marca 2015 r. stosowną informację wg. wzoru wynikającego z przepisów - obowiązującego w dacie wydania zaskarżonego postanowienia - rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 29 stycznia 2009 r. w sprawie wydawania zezwolenia na pracę cudzoziemca (Dz. U. nr 16, poz. 84 ze zm.), zwanego dalej rozporządzeniem. Na powyższą informację zażalenie wniosła Spółka, która zakwestionowała meritum informacji, a w szczególności podniosła wadliwą ocenę możliwości zaspokojenia potrzeb pracodawcy w oparciu o własne zasoby Powiatowego Urzędu pracy w Nysie. W ocenie Wojewody, na tego rodzaju akt nie służy żaden środek zaskarżenia, gdyż nie przewidują go ani przepisy ustawy, ani procedura administracyjna, co uzasadnia zastosowanie regulacji art. 134 K.p.a.