Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Olsztynie z dnia 16 lipca 2015 r., sygn. I SA/Ol 363/15

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie w składzie następującym: Przewodnicząca sędzia WSA Renata Kantecka Sędziowie sędzia WSA Wiesława Pierechod (sprawozdawca) sędzia WSA Jolanta Strumiłło Protokolant praktykantka Anna Ratajczyk po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 16 lipca 2015 r. sprawy ze skargi Spółki A na interpretację indywidualną Dyrektora Izby Skarbowej - działającego z upoważnienia Ministra Finansów z dnia "[...]", nr "[...]" w przedmiocie podatku od czynności cywilnoprawnych I. uchyla zaskarżoną interpretację indywidualną, II. zasądza od Dyrektora Izby Skarbowej działającego z upoważnienia Ministra Finansów na rzecz skarżącej kwotę 200 ( dwieście złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.

Uzasadnienie

Wnioskiem z dnia 24 kwietnia 2012r. "A." Sp. z o.o. z siedzibą w "[...]" zwróciła się do działającego z upoważnienia Ministra Finansów - Dyrektora Izby Skarbowej o wydanie, na podstawie art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), interpretacji indywidualnej dotyczącej podstawy opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych umowy spółki komandytowo - akcyjnej.

Opisując w związku z zapytaniem zdarzenie przyszłe, Spółka wskazała, że zamierza wraz z innymi wspólnikami zawiązać spółkę komandytowo - akcyjną o nazwie A. Sp. z o.o. B..

Wobec powyższego zadała pytanie: czy podstawę opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych z tytułu umowy (statutu) spółki komandytowo - akcyjnej stanowić będzie suma wartości kapitału zakładowego oraz wartość wkładów komplementariuszy?

Zdaniem wnioskodawczyni podstawę opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych z tytułu umowy spółki komandytowo - akcyjnej stanowić będzie suma wartości kapitału zakładowego oraz wartości wkładów komplementariuszy. Odwołując się do art. 6 ust. 1 pkt 8 lit. a), ustawy z dnia 9 września 2010r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (Dz. U. z 2010r. Nr 101, poz. 649 ze zm., zwanej dalej w skrócie u.p.c.c.) wskazała, że podstawę opodatkowania przy zawarciu umowy spółki stanowi wartość wkładów do spółki osobowej albo wartość kapitału zakładowego. Zaznaczyła jednocześnie, że spośród spółek osobowych tylko w przypadku spółki komandytowo -akcyjnej występuje pojęcie kapitału zakładowego. W jej ocenie, ustawa o podatku od czynności cywilnoprawnych uwzględnia specyficzną, hybrydową konstrukcję spółki komandytowo - akcyjnej wynikającą z Kodeksu spółek handlowych. Powołując art. 306 § 2 w zw. z art. 126 § 1 pkt. 2 ustawy z dnia 15 września 2000r. - Kodeks spółek handlowych (Dz. U. Nr 94, poz. 1037 ze zm., dalej Ksh), strona wskazała, że akcjonariusze wnoszą do spółki komandytowo - akcyjnej wkłady wyłącznie na kapitał zakładowy. Podniosła, że na podstawie art. 309 § 1 w zw. z art. 126 § 1 pkt 2 Ksh akcje spółki komandytowo - akcyjnej mogą być obejmowane po wartości nominalnej lub powyżej tej wartości. Wkłady akcjonariuszy odpowiadające wartości nominalnej obejmowanych akcji zasilają kapitał zakładowy spółki komandytowo - akcyjnej, podczas gdy nadwyżka ceny emisyjnej akcji ponad ich wartość nominalną (tzw. agio), zgodnie z art. 396 § 2 w zw. z art. 126 § 1 pkt 2 Ksh jest przelewana do kapitału zapasowego takiej spółki. Zgodnie zaś z przepisem art. 132 § 1 Ksh, również komplementariusz może wnieść wkład na kapitał zakładowy, uzyskując status akcjonariusza. Wkład taki należy oceniać w tych samych kategoriach co wkłady wnoszone do spółki komandytowo - akcyjnej przez akcjonariuszy niebędących jednocześnie komplementariuszami.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00