Wyrok WSA w Olsztynie z dnia 2 lipca 2015 r., sygn. II SA/Ol 482/15
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Katarzyna Matczak (spr.) Sędziowie Sędzia WSA Ewa Osipuk Sędzia WSA Piotr Chybicki Protokolant starszy referent Maciej Lipiński po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 2 lipca 2015r. sprawy ze skargi D. Dz. na postanowienie Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia "[...]" Nr "[...]" w przedmiocie odmowy wszczęcia postępowania o stwierdzenie nieważności decyzji o umieszczeniu w domu pomocy społecznej 1/ uchyla zaskarżone postanowienie oraz poprzedzające je postanowienie tego organu z dnia "[...]" "[...]"; 2/ orzeka, że zaskarżone postanowienie nie podlega wykonaniu;
Uzasadnienie
Decyzją z dnia [...] Dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej (dalej jako: Dyrektor MOPS), po rozpatrzeniu wniosku L.W., postanowił umieścić wnioskodawcę w Domu Pomocy Społecznej [...] w O. Decyzja ta została doręczona m.in. córce wnioskodawcy - D.D.
Wniosek o stwierdzenie nieważności powyższej decyzji do Samorządowego Kolegium Odwoławczego złożyła D.D. stwierdzając, że decyzja została wydana z naruszeniem art. 59 ust. 2 ustawy z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej (t.j. Dz.U. z 2013 r., poz. 182 ze zm.) - zwanej dalej: u.p.s., w zw. z art. 104 § 1 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (t.j. Dz.U. z 2013 r., poz. 267 ze zm.) - zwanej dalej: k.p.a. oraz naruszeniem art. 7 Konstytucji RP w zw. z art. 6 k.p.a. W uzasadnieniu wniosku podniesiono, że uprawnionym do wydania decyzji o skierowaniu do domu pomocy społecznej jest organ gminy, nie powinien jej wydawać Dyrektor MOPS, w rozpoznawanej sprawie doszło zatem do rażącego naruszenia prawa.