Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Krakowie z dnia 6 lipca 2015 r., sygn. II SA/Kr 641/15

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia NSA Andrzej Irla (spr.) Sędziowie: WSA Mariusz Kotulski WSA Agnieszka Nawara- Dubiel Protokolant: st. sekr. sąd. Dorota Solarz po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 6 lipca 2015 r. sprawy ze skargi [...] Spółki z o.o. z siedzibą w W. na decyzję Wojewody [...] z dnia 26 marca 2015 r., znak: [...] w przedmiocie sprzeciwu wobec zamiaru wykonania robót budowlanych skargę oddala

Uzasadnienie

1.

Prezydent Miasta decyzją z dnia 19.12.2014 r. (znak: [...]) wydaną na podstawie art. 30 ust. 7 pkt 3 ustawy z dnia 7.07.1994 r. Prawo budowlane, po rozpatrzeniu zgłoszenia [...] sp. z o.o. w W., wniósł sprzeciw wobec zamiaru wykonania robót budowlanych polegających na instalowaniu urządzeń technicznych stacji bazowej telefonii komórkowej [...] sp. z o.o. mającej oznaczenie [...] na budynku przy ul. S. w K., teren inwestycji działka nr [...] obr. [...].

W uzasadnieniu decyzji podał, że w dniu 9.12.2014 r. inwestor złożył wniosek dotyczący zamiaru wykonania wskazanych wyżej robót budowlanych. Z dołączonej do wniosku dokumentacji wynikało, że przedmiotem zgłoszenia jest montaż antenowej stalowej konstrukcji wsporczej, anteny trzysektorowej, anteny radioliniowej, urządzeń sterujących, urządzenia RRU, skrzynki TBSB, dróg kablowych oraz systemowej drabiny komunikacyjnej stanowiących elementy stacji bazowej telefonii komórkowej. Organ stwierdził, iż przedłożone do zgłoszenia opracowanie o nazwie "Analiza rozkładu pól elektromagnetycznych wokół stacji bazowej. Instalacja radiokomunikacyjna [...]" wykonane m.in. na podstawie rozporządzenia Ministra Środowiska z dnia 30.10.2003 r. w sprawie dopuszczalnych poziomów pól elektromagnetycznych w środowisku (...) - wyznacza obszary występowania pola elektromagnetycznego, gdzie gęstość jego mocy przekracza wartość 0,1 W/m2. Wskaźnik ten jest wartością graniczną dla miejsc dostępnych dla ludności. Sumaryczny obszar pola elektromagnetycznego o gęstości większej niż 0,1 W/m2 wyznaczony w dostarczonym opracowaniu, obejmuje obszar w odległości do 43,4 m emitowany przez anteny zgłaszanej instalacji nad działkami sąsiednimi, generując wpływ na te nieruchomości. Zauważono, że przedmiotowa instalacja będzie zlokalizowana w sąsiedztwie istniejącej stacji bazowej na budynku przy ul. S. i pole elektroenergetyczne pochodzące od objętej ocenianym zgłoszeniem stacji bazowej - powodować będzie zwiększenie istniejącego oddziaływania pochodzącego od sąsiedniej stacji. Prezydent Miasta uznał, że projektowane anteny mogą oddziaływać w miejscach dostępnych dla ludzi, wpływając na możliwość zagospodarowania nieruchomości sąsiednich, a tym samym projektowana inwestycja może spowodować wprowadzenie ograniczeń lub uciążliwości dla terenów sąsiednich. Właściwa analiza takiego oddziaływania może być przedmiotem badań obszaru oddziaływania (art. 3 pkt 20 Prawa budowlanego), które przeprowadzane są jedynie w postępowaniu w sprawie wydania pozwolenia na budowę.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00