Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gliwicach z dnia 2 lipca 2015 r., sygn. IV SA/Gl 849/14

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w składzie następującym : Przewodniczący Sędzia WSA Małgorzata Walentek (spr.) Sędziowie Sędzia WSA Beata Kalaga - Gajewska Sędzia WSA Teresa Kurcyusz - Furmanik Protokolant Monika Rał po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 2 lipca 2015 r. sprawy ze skargi M. S. na decyzję [...] Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego w K. z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie choroby zawodowej 1) uchyla zaskarżoną decyzję; 2) zasądza od [...] Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego w K. na rzecz skarżącej kwotę 240 złotych (słownie: dwieście czterdzieści złotych 00/100) tytułem zwrotu kosztów postępowania.

Uzasadnienie

Decyzją z dnia [...] r. nr [...] Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w B. nie stwierdził u M. S. przewlekłej choroby obwodowego układu nerwowego wywołanej sposobem wykonywania pracy - zespołu cieśni w obrębie nadgarstka, wymienionej w poz. 20/1 wykazu chorób zawodowych określonego w przepisach w sprawie chorób zawodowych, wydanych na podstawie art. 237 § 1 pkt 3 - 6 i § 11 ustawy Kodeks Pracy.

W uzasadnieniu organ pierwszej instancji wskazał, że M. S. podczas zatrudnienia w latach 1978 - 2013 w A w T. na stanowiskach: szwaczka, krojczy, krajacz - wykrawacz i robotnik magazynowy, pracowała w warunkach stwarzających ryzyko powstania choroby zawodowej, gdyż była narażona na wykonywanie pracy w sposób obciążający kończyny górne w stawach nadgarstkowych.

Organ powołał się jednak na orzeczenia lekarskie: z dnia [...] r. nr [...] oraz z dnia [...]r. nr [...] wydane odpowiednio przez: Poradnię Chorób Zawodowych w S. Wojewódzkiego Ośrodka Medycyny Pracy w K. (WOMP) oraz Instytut Medycyny Pracy i Zdrowia Środowiskowego w S. (IMPiZŚ), mocą których u strony rozpoznano wprawdzie zespół cieśni w obrębie nadgarstka prawego (stan po leczeniu operacyjnym),aczkolwiek wykluczono zawodową etiologię rozpoznanego schorzenia. W ocenie lekarzy placówki I stopnia przeciwko etiologii zawodowej schorzenia przemawia fakt jednostronnego wystąpienia tych objawów, pomimo zaangażowania obu kończyn górnych w czynności zawodowe, jak również pozazawodowe czynniki mogące spowodować to schorzenie takie jak niedoczynność tarczycy, zaburzenia hormonalne związane z [...] i [...] - stosowanie terapii hormonalnej od 2008 r. oraz współistnienie zmian dyskopatycznych kręgosłupa szyjnego z cechami szyjnego zespołu korzeniowego. Także lekarze IMPiZŚ uznali, że zdiagnozowane i leczone już wcześniej zaburzenia endokrynologiczne, a także zaburzenia gospodarki lipidowej oraz współistniejące zmiany zwyrodnieniowo - dyskopatyczne odcinka szyjnego kręgosłupa z równoczesnym uszkodzeniem korzeni szyjnych nie dały podstaw do rozpoznania u badanej bezspornie lub z wysokim prawdopodobieństwem choroby zawodowej. Ponownie wskazali na pozazawodowe przyczyny schorzenia, takie jak m.in. niedoczynność tarczycy oraz hormonalną terapię zastępczą po dokonanych operacjach [...] i [...] w 2008 r. argumentując, że w przypadku neuropatii obwodowej jaką jest zespół cieśni nadgarstka, częściej neuropatia ta występuje u kobiet w wieku 45-54 lat, a wśród udokumentowanych epidemiologicznie przyczyn wymienia się m.in. niedoczynność tarczycy, hormonalna terapię zastępczą po operacjach [...] i [...] i [...]. Zaznaczyli, że sposób wykonywania pracy może być uznany za czynnik sprawczy neuropatii po wykluczeniu innych pozazawodowych przyczyn lub ich niewielkim stopniu zaawansowania.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00