Wyrok WSA w Gliwicach z dnia 15 lipca 2015 r., sygn. I SA/Gl 1458/14
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Przemysław Dumana, Sędzia NSA Eugeniusz Christ (spr.), Sędzia WSA Bożena Pindel, Protokolant Ewelina Cyroń, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 15 lipca 2015 r. sprawy ze skargi Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w W. na postanowienie Dyrektora Izby Skarbowej w K. z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie odmowy umorzenia kosztów egzekucyjnych oddala skargę.
Uzasadnienie
Postanowieniem z dnia [...] nr [...], wydanym na podstawie art. 138 § 1 pkt 1 w związku z art. 144 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (t. j. Dz.U.2013.267 ze zm.), dalej k.p.a. oraz art. 17 § 1, art. 18, art. 23 § 1 i § 4 pkt 1, a także art. 64e § 1, § 2 i § 3 ustawy z dnia 17 czerwca 1966 r. o postępowaniu egzekucyjnym w administracji (t. j. Dz.U.2012.1015 ze zm.), dalej ustawa egzekucyjna, po rozpatrzeniu zażalenia wniesionego przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych, dalej ZUS, na postanowienie Naczelnika [...] Urzędu Skarbowego w K. (dalej organ egzekucyjny) z dnia [...] nr [...], w przedmiocie odmowy umorzenia kosztów egzekucyjnych w łącznej kwocie [...] zł, którymi obciążono wierzyciela - ZUS Oddział w C. (dalej wierzyciel), w związku z umorzeniem postępowania egzekucyjnego, prowadzonego wobec zobowiązanego pana D. B., Dyrektor Izby Skarbowej w K. utrzymał zaskarżone postanowienie w mocy.
Uzasadniając rozstrzygnięcie organ odwoławczy wskazał, że organ egzekucyjny prowadził wobec zobowiązanego postępowanie egzekucyjne na podstawie tytułów wykonawczych wystawionych przez wierzyciela, które zostało umorzone postanowieniem tego organu z dniem [...] wydanym na podstawie art. 59 § 2 ustawy egzekucyjnej, w związku z brakiem majątku podlegającego zajęciu egzekucyjnemu. Następnie postanowieniem z dnia [...] organ egzekucyjny obciążył wierzyciela kosztami bezskutecznej egzekucji w łącznej kwocie [...] zł. Postanowienie to stało się ostateczne. W dniu 22 sierpnia 2014 r. do organu egzekucyjnego wpłynęło pismo wierzyciela stanowiące wniosek o umorzenie powyższych kosztów egzekucyjnych na podstawie art. 64e § 1 ustawy egzekucyjnej z uzasadnieniem, że obciążenie nimi wierzyciela jest gospodarczo nieuzasadnione, gdyż ZUS jest państwową osobą prawną, wobec czego obciążenie Zakładu kosztami obciążą de facto państwo, a w rezultacie całe społeczeństwo. Dodatkowo za ich umorzeniem przemawia ważny interes publiczny, który związany jest bezpośrednio z ustawowo określonym zakresem działalności ZUS, którego zadania określa ustawa z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (t. j. Dz.U.2013.1442 ze zm.), dalej ustawa systemowa, w tym jej art. 76 i art. 77.