Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA we Wrocławiu z dnia 9 czerwca 2015 r., sygn. II SA/Wr 235/15

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia WSA Anna Siedlecka Sędziowie: Sędzia WSA Ireneusz Dukiel (spr.) Sędzia WSA Mieczysław Górkiewicz Protokolant starszy sekretarz sądowy Anna Biłous po rozpoznaniu w Wydziale II na rozprawie w dniu 9 czerwca 2015r. sprawy ze skargi Wojewódzkiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej w L. S.A. na decyzję D. Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego we W. z dnia 22 stycznia 2015 r. nr [...] w przedmiocie umorzenia postępowania administracyjnego w sprawie prowadzenia robót budowlanych polegających na budowie osiedlowej sieci ciepłowniczej magistralnej oraz sieci rozdzielczych oddala skargę.

Uzasadnienie

D. Wojewódzki Inspektor Nadzoru Budowlanego we Wrocławiu (dalej: organ odwoławczy lub w skrócie DWINB) decyzją z dnia 22 stycznia 2015 r., nr [...], działając na podstawie art. 138 § 1 pkt 1 ustawy z dnia 14 czerwca 1960r. Kodeks postępowania administracyjnego (t. jedn. Dz. U. z 2013 r., poz. 267 ze zm., dalej w skrócie k.p.a.), po rozpatrzeniu odwołania A. S.A. w L. (dalej: A.), utrzymał w mocy decyzję Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego w L. (dalej: organ I instancji lub w skrócie PINB) z dnia 24 listopada 2014r., którą umorzono postępowanie administracyjne w sprawie prowadzenia robót budowlanych, polegających na budowie osiedlowej sieci ciepłowniczej magistralnej oraz sieci rozdzielczych zasilających budynki mieszkalne, realizowanych na podstawie decyzji Starosty L. z dnia 17 stycznia 2013 r. o pozwoleniu na budowę, w miejscu kolizji budowanej sieci ciepłowniczej z istniejącym kanałem ciepłowniczym na terenie działek nr [...] i [...] obręb [...] miasta L., w sposób mogący spowodować zagrożenie mienia.

W uzasadnieniu decyzji organ odwoławczy wskazał, że z akt sprawy wynika, iż w związku z pismem A. z dnia 8 sierpnia 2014 r., PINB dokonał kontroli w dniu 8 września 2014 r. Podczas wizji stwierdzono, że B. S.A. w L. (dalej: B.) prowadzi roboty budowlane, polegające na budowie osiedlowej sieci ciepłowniczej magistralnej oraz sieci rozdzielczych zasilających budynki mieszkalne, realizowane na podstawie decyzji Starosty L. z dnia 17 stycznia 2013 r. o pozwoleniu na budowę. Ustalono, że w trakcie robót inwestor usunął kolizję projektowanego ciepłociągu z ciepłociągiem należącym do A. oraz naprawił, spowodowane przez siebie, uszkodzenie otuliny istniejącego ciepłociągu. Zdarzeń tych w żaden sposób nie udokumentowano. W świetle poczynionych ustaleń PINB uznał, że roboty mogą spowodować zagrożenie bezpieczeństwa mienia i dlatego też w dniu 25 września 2014 r. wszczął z urzędu postępowanie. Następnie wydanym w tym samym dniu postanowieniem PINB wstrzymał prowadzenie robót na tym odcinku i nałożył na inwestora obowiązek przedstawienia ekspertyzy technicznej przedmiotowych robót budowlanych, sporządzonej przez osobę posiadającą uprawnienia budowlane w odpowiedniej specjalności.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00