Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 17 czerwca 2015 r., sygn. II SA/Wa 2107/14

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA - Stanisław Marek Pietras Sędzia WSA - Sławomir Fularski (sprawozdawca) Sędzia WSA - Anna Mierzejewska Protokolant - specjalista Marek Kozłowski po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 17 czerwca 2015 r. sprawy ze skargi M. P. na orzeczenie Centralnej Wojskowej Komisji Lekarskiej z dnia [...] września 2014 r. nr [...] w przedmiocie orzeczenia o zdolności do służby wojskowej - oddala skargę -

Uzasadnienie

Rejonowa Wojskowa Komisja Lekarska (RWKL) w W. orzeczeniem z dnia [...] kwietnia 2014 r. nr [...], działając na podstawie art. 5 ust. 1, 6 i 7 ustawy z dnia 11 września 2003 r. o służbie wojskowej żołnierzy zawodowych (Dz. U. z 2010 r. Nr 90, poz. 593 ze zm., dalej jako "ustawa o służbie wojskowej żołnierzy zawodowych") oraz § 16, § 21 ust. 1 i 2 i § 24 ust. 1 rozporządzenia Ministra Obrony Narodowej z dnia 8 stycznia 2010 r. w sprawie orzekania o zdolności do zawodowej służby wojskowej oraz właściwości i trybu postępowania wojskowych komisji lekarskich w tych sprawach (Dz. U. z 2010 r. Nr 15, poz. 80 ze zm., dalej jako "rozporządzenie MON z dnia 8 stycznia 2010 r.") uznała M.P. za trwale niezdolnego do służby wojskowej - kat. N - Zał. 1 Grupa II. W ramach ustalonego rozpoznania wymieniła schorzenie powodujące niezdolność do służby wojskowej, tj. [...]. Nadto wymieniła schorzenia współistniejące i zaliczyła badanego do trzeciej grupy inwalidztwa z ogólnego stanu zdrowia.

W uzasadnieniu powyższego orzeczenia organ I instancji wskazał, że orzekanego zaliczono do trzeciej grupy inwalidztwa z ogólnego stanu zdrowia, ponieważ stopień nasilenia schorzenia [...] wymienionego w pkt. 1 rozpoznania ([...]) powoduje trwałą niezdolność do zawodowej służby wojskową na podstawie Zał. nr 1 do rozporządzenia MON z dnia 8 stycznia 2010 r., badany jest zdolny do pracy a schorzenie powodujące inwalidztwo nie pozostaje w związku ze służbą wojskową. RWKL w W. zakwalifikowała schorzenie określone w pkt 1 rozpoznania do § 83 pkt 1 ww. rozporządzenia powodującego kategorię zdrowia "N", ponieważ pomimo rozległości podjętego leczenia chirurgicznego oraz skojarzonego nie można przyjąć, że proces [...] został wyleczony a uzyskano jedynie remisję choroby. Orzekany nadal poddany musi być kontroli [...]. Ponadto powikłania intensywnej [...] oraz [...] regionu I, II i II strony [...] spowodowały trwałe zmiany w strukturach anatomicznych [...] i wadę [...]. Aby podtrzymać remisję schorzenia badany powinien prowadzić regularny tryb życia, wykonywać okresowe badania kontrolne i okresowo kontynuować leczenie specjalistyczne, co jest niemożliwe w warunkach służby wojskowej, która wiąże się z narażeniem na czynniki uciążliwe, takie jak: nieregularny czas pracy, nieregularny tryb życia, znaczne obciążenie wysiłkiem fizycznym oraz możliwością skierowania do służby poza granice państwa w innych strefach klimatycznych.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00