Wyrok WSA w Warszawie z dnia 17 czerwca 2015 r., sygn. V SA/Wa 644/15
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodnicząca Sędzia WSA - Irena Jakubiec - Kudiura, Sędzia WSA - Barbara Mleczko - Jabłońska, Sędzia WSA - Michał Sowiński (spr.), , Protokolant specjalista - Marcin Wacławek, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 8 czerwca 2015 r. sprawy ze skargi A. S.A. w J. na decyzję Ministra Infrastruktury i Rozwoju z dnia [...] grudnia 2014 r. nr [...] w przedmiocie zwrotu dofinansowania ze środków unijnych oddala skargę
Uzasadnienie
W dniu 29 kwietnia 2011 r. Samorząd Województwa [...] - WUP w K. zawarł z A. S.A. z siedzibą w J. (dalej także: strona, spółka, skarżąca) umowę (dalej: Umowa) o dofinansowanie projektu pn. "Przedsiębiorczość jest KOBIETĄ - wsparcie i promocja samozatrudnienia kobiet w J." (dalej: projekt) w ramach Działania 6.2 Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki - Wsparcie oraz promocja przedsiębiorczości i samozatrudnienia. Zgodnie z wnioskiem o dofinansowanie projektu, ogólnym celem projektu był wzrost przedsiębiorczości wśród kobiet na lokalnym jaworznickim rynku poprzez zapewnienie kompleksowego wsparcia doradczego i finansowego.
Zgodnie z Umową stronie przyznano na realizację projektu dofinansowanie w łącznej kwocie 3 026 585,00 zł. Projekt miał zostać zrealizowany w partnerstwie pomiędzy A. S.A., a Miastem J., które zawarły stosowną umowę w dniu 7 marca 2011 r.
Ponadto w § 13 Umowy wskazano, że w przypadku wykorzystania całości lub części dofinansowania niezgodnie z przeznaczeniem, z naruszeniem obowiązujących przepisów lub pobrania całości lub części dofinansowania w sposób nienależny albo w nadmiernej wysokości, beneficjent jest zobowiązany do zwrotu tych środków, odpowiednio w całości lub w części, wraz z odsetkami naliczonymi w wysokości określonej jak dla zaległości podatkowych, liczonymi od dnia przekazania środków, w terminie czternastu dni od dnia doręczenia wezwania do zapłaty. Jednocześnie zgodnie z § 3 ust. 1 Umowy strona zobowiązała się do realizacji projektu zgodnie z wnioskiem o dofinansowanie. Zaś § 3 ust. 4 Umowy zobowiązywał do stosowania aktualnych wytycznych podczas realizacji projektu. Ponadto, zgodnie z § 30 ww. umowy, w sprawach nieuregulowanych zapisami umowy beneficjent zobowiązał się stosować odpowiednie reguły i zasady wynikające z Programu, a także odpowiednie przepisy prawa Unii Europejskiej oraz właściwych aktów prawa krajowego, w szczególności ustawy z dnia 29 stycznia 2004 r. - Prawo zamówień publicznych (Dz. U. z 2013 r., poz. 907, z późn. zm.); dalej: "p.z.p.".