Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Rzeszowie z dnia 17 czerwca 2015 r., sygn. II SA/Rz 1613/14

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie w składzie następującym: Przewodniczący WSA Krystyna Józefczyk Sędziowie NSA Stanisław Śliwa WSA Elżbieta Mazur - Selwa /spr./ Protokolant starszy sekretarz sądowy Anna Mazurek - Ferenc po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 10 czerwca 2015 r. sprawy ze skargi H. K. i Z. K. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego [...] z dnia [...] września 2014 r. nr [...] w przedmiocie odmowy ustalenia środowiskowych uwarunkowań zgody na realizację przedsięwzięcia I. uchyla zaskarżoną decyzję; II. zasądza od Samorządowego Kolegium Odwoławczego [...] na rzecz skarżących H. K. i Z. K. solidarnie kwotę 136 zł /słownie: sto trzydzieści sześć złotych/ tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.

Uzasadnienie

Przedmiotem skargi H. K. i Z. K. jest decyzja Samorządowego Kolegium Odwoławczego [...] (dalej SKO, lub Kolegium) z [...] września 2014 r. nr [...], wydana w sprawie środowiskowych uwarunkowań dla przedsięwzięcia.

Prezydent Miasta [...] decyzją z [...] lipca 2014 r. nr [...], po rozpoznaniu wniosku Gminy [...], stwierdził brak potrzeby przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko dla przedsięwzięcia polegającego na "budowie przedłużenia ulicy K. w M.". W uzasadnieniu podano, że Państwowy Inspektor Sanitarny nie zajął stanowiska w przedmiotowej spawie. Natomiast Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska pismem z 27 grudnia 2012 r. wyraził opinię o braku obowiązku przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko dla przedmiotowego przedsięwzięcia i sporządzenia raportu o odziaływaniu na środowisko. Postanowieniem z [...] czerwca 2014 r. Prezydent Miasta uznał, że dla planowanego przedsięwzięcia nie ma potrzeby przeprowadzenia jego oceny oddziaływania na środowisko. Mając na uwadze zakres i lokalizację planowanego przedsięwzięcia, jak też planowane działania minimalizujące organ uznał, że ww. przedsięwzięcie nie będzie oddziaływać w sposób znaczący na przedmioty i cele ochrony obszarów Natura 2000, na integralność tych obszarów oraz spójność sieci Natura 2000. W związku z powyższym nie jest konieczne przeprowadzenie oceny oddziaływania na środowisko, w szczególności odpowiedniej oceny oddziaływania. Wydana rozstrzygniecie zostało wydane po przeprowadzonej analizie przedsięwzięcia, w której uwzględniono łącznie uwarunkowania wyszczególnione w art. 63 ustawy z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko (Dz. U. z 2013, poz. 1235 ze zm.; zwanej dalej ustawą środowiskową).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00