Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 17 czerwca 2015 r., sygn. I SA/Po 690/15
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Włodzimierz Zygmont (spr.) Sędziowie Sędzia WSA Małgorzata Bejgerowska Sędzia WSA Waldemar Inerowicz Protokolant: st. sekr. sąd. Joanna Świdłowska po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 17 czerwca 2015 r. sprawy ze skargi [...] na postanowienie Ministra Finansów działającego przez organ upoważniony Dyrektora Izby Skarbowej w [...] z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie pozostawienia bez rozpatrzenia wniosku w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w części dotyczącej podatku od towarów i usług oddala skargę.
Uzasadnienie
We wniosku z dnia [...] o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej m.in. podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania sprzedaży gruntów T. W. (dalej: "wnioskodawca") przedstawił następujące zdarzenie przyszłe: jest rolnikiem indywidualnym, nie prowadzi żadnej działalności gospodarczej, nie jest płatnikiem VAT, płaci podatek rolny za grunty które posiada. Otrzymał w darowiźnie od swojej matki przed dwoma laty grunt o obszarze [...] ha którym są działki budowlane położone w A. o numerach ewidencyjnych [...] - [...] na które Gmina uchwaliła plan miejscowy pod zabudowę jednorodzinną. Grunt ten podzielony jest na 10 działek po [...] m2 każda. Obecnie chce kilka tych działek sprzedać bratu na poszerzenie jego gospodarstwa rolnego. Za ten grunt płaci podatek rolny. Obecnie połowa tego gruntu leży odłogiem, a pozostałą część uprawia sąsiad wnioskodawcy na potrzeby własne, od którego nie pobiera z tego tytułu żadnej opłaty.
W związku z powyższym zadał następujące pytanie, czy w tym przypadku przy sprzedaży tych gruntów, będzie musiał odprowadzić 23% VAT? Zdaniem wnioskodawcy, nie zachodzi w tym przypadku VAT.
W związku z tym, że złożony wniosek nie spełniał wymogów formalnych, pismem z dnia 17 grudnia 2012 r. organ podatkowy na podstawie art. 169 § 1 w zw. z art. 14h ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz.U. z 2012r. poz. 749 ze zm.) - dalej: "O.p.", wezwał wnioskodawcę m.in. do usunięcia braków formalnych wniosku w zakresie podatku od towarów i usług poprzez uzupełnienie opisu sprawy o następujące informacje: