Wyrok WSA w Lublinie z dnia 18 czerwca 2015 r., sygn. III SA/Lu 359/15
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Jadwiga Pastusiak (sprawozdawca), Sędziowie: WSA Ewa Ibrom,, NSA Jerzy Marcinowski, Protokolant Asystent sędziego Radosław Kot, po rozpoznaniu w Wydziale III na rozprawie w dniu 18 czerwca 2015 r. sprawy ze skargi B. Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w W. na decyzję Dyrektora Izby Celnej z dnia [...] czerwca 2014 r. nr [...] w przedmiocie cofnięcia zezwolenia w części dotyczącej punktu gier oddala skargę.
Uzasadnienie
Zaskarżoną do sądu decyzją z dnia [...] czerwca 2014 r., Nr [...], Dyrektor Izby Celnej w [...], po rozpatrzeniu odwołania B. spółki z o.o. z siedzibą w [...], utrzymał w mocy własną decyzję z dnia [...] kwietnia 2014 r., Nr [...] o cofnięciu zezwolenia Dyrektora Izby Skarbowej w [...] z dnia [...] grudnia 2008 r., nr [...], w części dotyczącej punktu gier w pozycji nr 42 załącznika nr 1.
Decyzja została wydana w następującym stanie sprawy:
Decyzją z dnia [...] grudnia 2008 r. Dyrektor Izby Skarbowej w [...] udzielił spółce B. zezwolenia na prowadzenie działalności w zakresie gier na automatach o niskich wygranych na terenie województwa [...]. W załączniku nr 1 do decyzji wymieniono miejsca, w których zlokalizowane są punkty do gier na automatach o niskich wygranych. Pod pozycją nr 42, po zmianie lokalizacji punktu gier decyzją z [...] stycznia 2012 r., wskazano punkt gier: Ośrodek [...].
Decyzją z dnia [...] kwietnia 2014 r. Dyrektor Izby Celnej w [...] cofnął zezwolenie Dyrektora Izby Skarbowej w [...] z dnia [...] grudnia 2008 r. w części dotyczącej punktu gier w pozycji nr 42 załącznika nr 1.
W uzasadnieniu organ pierwszej instancji wskazał, że od dnia 16 lutego 2012 r. w ww. punkcie gier zaprzestano wykonywania działalności na automatach o niskich wygranych i do dnia wydania decyzji działalność ta nie jest prowadzona. W świetle art. 59 pkt 4 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych (Dz. U. Nr 201, poz. 1540 ze zm.; dalej: u.g.h.), zezwolenie cofa się w razie zaprzestania lub niewykonywania przez okres dłuższy niż 6 miesięcy działalności objętej zezwoleniem, chyba że niewykonywanie tej działalności jest następstwem działania siły wyższej. Przerwa w ww. punkcie gier wynosi 2 lata, co uzasadniało cofnięcie zezwolenia. Organ nie stwierdził aby zaprzestanie wykonywania działalności w wyżej wymienionym punkcie było następstwem siły wyższej.