Wyrok WSA w Lublinie z dnia 10 czerwca 2015 r., sygn. I SA/Lu 215/15
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Krystyna Czajecka-Szpringer, WSA Wiesława Achrymowicz, SO del. Monika Kazubińska-Kręcisz (sprawozdawca), Protokolant Sekretarz sądowy Kamil Rutkowski, po rozpoznaniu w Wydziale I na rozprawie w dniu 27 maja 2015 r. sprawy ze skargi M. Sp. z o.o. na interpretację indywidualną Ministra Finansów z dnia [...] nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług I. uchyla zaskarżoną interpretację indywidualną; II. orzeka, że zaskarżona interpretacja indywidualna nie podlega wykonaniu w całości; III. zasądza od Ministra Finansów na rzecz M. Sp. z o.o. kwotę [...] tytułem zwrotu kosztów postępowania.
Uzasadnienie
Zaskarżeniu w niniejszej sprawie podlega interpretacja indywidualna nr [...] z dnia [...]. Ministra Finansów, wydana w rozpoznaniu wniosku A. Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością z dnia [...]
Dyrektor Izby Skarbowej, działający w imieniu Ministra Finansów stwierdził, że stanowisko o wydanie pisemnej interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego, dotyczącej uznania pozostawienia przedmiotu świadczenia w depozycie sądowym za uregulowanie zobowiązania do zastosowania art. 89 b ustawy o podatku od towarów i usług - jest nieprawidłowe.
W uzasadnieniu wskazano, że w dniu 04 lipca 2014 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie:
- uznania pozostawienia przedmiotu świadczenia w depozycie sądowym za uregulowanie o zobowiązania do zastosowania art. 89b ustawy,
- okresu dokonania korekty.
We wniosku wskazano, że A. Spółka z o.o. (dalej: "spółka") prowadzi działalność gospodarczą należącą w części do zadań własnych gminy, polegającą na wytwarzaniu i dostarczaniu energii cieplnej. Spółka jest czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług. W ramach prowadzonej działalności dostarczono do spółki towary, na które zostały wystawione faktury. Kwoty wynikające z faktur zostały zajęte w wyniku egzekucji komorniczej. Komornik sądowy zawiadomił spółkę o dokonaniu zajęcia wierzytelności z tytułu "wszelkich rozliczeń", na podstawie tytułu wykonawczego, tj. wyroku Sądu Rejonowego. Komornik zobowiązał spółkę do nieuiszczania dłużnikowi należnego świadczenia i złożenia go bezpośrednio na rachunek bankowy organu egzekucyjnego. Jednocześnie dostawca towaru i wystawca faktur wezwał spółkę do dokonania zapłaty przysługującej mu należności bezpośrednio na rzecz innych podmiotów, określając to wezwanie jako "polecenie płatnicze".