Wyrok WSA w Gorzowie Wlkp. z dnia 11 czerwca 2015 r., sygn. II SA/Go 297/15
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gorzowie Wielkopolskim w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Jacek Jaśkiewicz Sędziowie Sędzia WSA Sławomir Pauter (spr.) Sędzia WSA Michał Ruszyński Protokolant st. sekr. sąd. Anna Lisowska po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 11 czerwca 2015 r. sprawy ze skargi E Spółki z o.o. na decyzję Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie nakazu unieruchomienia stołówki pracowniczej oraz zaprzestania działalności cateringowej oddala skargę.
Uzasadnienie
W dniu [...] grudnia 2014 r. w Szpitalu [...] doszło do zbiorowego zatrucia pokarmowego, w wyniku którego u około 140 osób - pacjentów tej placówki wystąpiły związane z tym zatruciem objawy chorobowe.
Ustalenia poczynione przez Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego wykazały, że posiłki do wskazanej wyżej placówki dostarczyła w dniu [...] grudnia 2014 r. E Spółka z o.o., która dowoziła do szpitala śniadania, obiady i kolacje w ramach usług cateringu. Sos pomidorowy z mięsem wieprzowym stanowiący danie obiadowe, został przygotowany dzień wcześniej, tzn. [...] grudnia 2014 r. między godz. 12.00 a 13.00 w użytkowanej przez skarżącą stołówce pracowniczej zakładu T. Po przygotowaniu potrawa (określana w aktach administracyjnych sprawy jako gulasz) została odstawiona na stół z blatem chłodzącym, zaś około godz. 16.00 wstawiona do urządzenia chłodniczego. Nazajutrz sos z mięsem po odgrzaniu został przez dwie pracownice skarżącej Spółki (którym pomagał kierowca samochodu) przełożony do termosów, a następnie przewieziony samochodem do szpitala w położonym kilkadziesiąt kilometrów od [...], po czym został on podany części pacjentów szpitala. Po stwierdzeniu przez jednego z pracowników szpitala niewłaściwych cech, w tym organoleptycznych tej potrawy (pienienie się, kwaśny smak, objawy fermentacji, zapach przypominający zepsute mięso) nie została ona podana pozostałej części pacjentów placówki. Próbkę gulaszu w ilości ok. 300 g pracownicy szpitala pobrali do słoika, opisali na etykiecie i umieścili w lodówce do czasu przybycia służb sanitarnych. Objawy zatrucia pokarmowego wystąpiły jedynie u osób, które spożywały sos z mięsem, nie wystąpiły one u osób, którym nie podano tego dania.