Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Bydgoszczy z dnia 30 czerwca 2015 r., sygn. I SA/Bd 463/15

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Bydgoszczy w składzie następującym: Przewodniczący: sędzia WSA Urszula Wiśniewska (spr.) Sędziowie: sędzia WSA Halina Adamczewska-Wasilewicz sędzia WSA Ewa Kruppik-Świetlicka Protokolant: po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 30 czerwca 2015 r. sprawy ze skargi "E." A. J., E. J., W. J. Sp.j. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w T. z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie podatku akcyzowego za wrzesień 2013r. Oddala skargę

Uzasadnienie

Decyzją z dnia [...]. Naczelnik Urzędu Celnego w T. określił spółce jawnej "E." A. J., E. J., W. J. wysokość zobowiązania podatkowego w podatku akcyzowym za wrzesień 2013r. w kwocie [...] zł.

Podstawę rozstrzygnięcia stanowiły ustalenia organu, iż w wyniku przeprowadzonych czynności kontrolnych ujawniono odmierzacz paliw podłączony do zbiornika, w którym znajdował się olej opałowy.

W złożonym odwołaniu spółka wniosła o uchylenie zaskarżonej decyzji w całości i umorzenie postępowania

Decyzją z dnia [...]. Dyrektor Izby Celnej w T. uchylił

w całości decyzję organu pierwszej instancji i określił spółce wysokość zobowiązania podatkowego w podatku akcyzowym za wrzesień 2013 r. w kwocie [...].

W uzasadnieniu organ odwoławczy wskazał na wprowadzone w 2009r. przepisy dotyczące zasad poboru podatku w sytuacji, gdy oleje opałowe lub oleje napędowe przeznaczone do celów żeglugi zostaną użyte do celów napędowych. Zgodnie z art. 88 ust. 4 ustawy z dnia 6 grudnia 2008r. o podatku akcyzowym (Dz.U. z 2011r. Nr 108, poz. 626) dalej: "u.p.a.", za użycie olejów opałowych lub olejów napędowych, o których mowa w ust. 3, niezgodnie z przeznaczeniem uznaje się również ich posiadanie lub sprzedaż ze zbiornika podłączonego do odmierzacza paliw. Za odmierzacz paliw określony w odrębnych przepisach uznaje się instalację pomiarową przeznaczona do tankowania pojazdów silnikowych, małych łodzi i małych samolotów (art. 88 ust. 5 u.p.a.). W ocenie organu, z powyższych regulacji wynika, że wystarczający jest już sam fakt posiadania paliw opałowych lub olejów napędowych przeznaczonych do celów żeglugi w zbiorniku podłączonym do odmierzacza paliw, aby wyroby takie uznać za użyte niezgodne z przeznaczeniem.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00