Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Bydgoszczy z dnia 17 czerwca 2015 r., sygn. II SA/Bd 464/15

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Bydgoszczy w składzie następującym: Przewodniczący sędzia WSA Joanna Brzezińska Sędziowie sędzia WSA Jarosław Wichrowski sędzia WSA Małgorzata Włodarska (spr.) Protokolant asystent sędziego Jacek Grzegorzewski po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 17 czerwca 2015 r. sprawy ze skargi G. W. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w B. z dnia [...] lipca 2014 r. nr [...] w przedmiocie świadczenia pielęgnacyjnego 1. uchyla zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą ją decyzję Burmistrza M. z dnia [...] czerwca 2014 r., nr [...], 2. stwierdza, że zaskarżona decyzja nie podlega wykonaniu.

Uzasadnienie

Wnioskiem z dnia 19 maja 2014 r. G. W. (skarżąca) zwróciła się do Burmistrza M. o przyznanie zasiłku opiekuńczego z tytułu opieki nad niepełnosprawnym synem S. J. Wniosek uzasadniła faktem rezygnacji z podjęcia zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej ze względu na konieczność opieki nad niepełnosprawnym synem.

Decyzją z dnia [...] czerwca 2014 r., nr [...], Burmistrz M. odmówił przyznania skarżącej prawa do świadczenia pielęgnacyjnego z tytułu rezygnacji z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 1 ustawy o świadczeniach rodzinnych, wnioskowanego na S. J., urodzonego [...] grudnia 1993 r. W uzasadnieniu organ przytoczył brzmienie art. 17 ust. 1, 1a i 1b ustawy o świadczeniach rodzinnych oraz stwierdził, że zgodnie z przedłożonym przez skarżącą orzeczeniem o stopniu niepełnosprawności syna z dnia [...] sierpnia 2013 r. nie można ustalić, od kiedy istnieje niepełnosprawność. Wyjaśnił, iż zgodnie z § 14 ust. 6 rozporządzenia Ministra Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej w sprawie orzekania o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności, jeżeli na podstawie dostępnej dokumentacji medycznej nie da się ustalić daty lub okresu powstania stopnia niepełnosprawności, za datę tę należy przyjąć datę złożenia wniosku do powiatowego zespołu. Organ stwierdził ponadto, że orzeczenie Lekarza Orzecznika ZUS z dnia [...] października 2013 r. nie stanowi podstawy do przyznania wnioskowanego świadczenia, gdyż syn został uznany za całkowicie niezdolnego do pracy w oparciu o obowiązujące przepisy ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, co oznacza umiarkowany stopień niepełnosprawności, a niezdolności do samodzielnej egzystencji nie stwierdzono.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00