Wyrok WSA we Wrocławiu z dnia 19 maja 2015 r., sygn. III SA/Wr 908/14
Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w składzie następującym: Przewodniczący sędzia WSA Bogumiła Kalinowska (sprawozdawca), Sędziowie sędzia WSA Marcin Miemiec, sędzia WSA Maciej Guziński, Protokolant Aneta Szmyt, po rozpoznaniu w Wydziale III na rozprawie w dniu 28 kwietnia 2015 r. sprawy ze skargi J. K. i P.K. na decyzję Dyrektora Izby Celnej we W. z dnia [...] października 2014 r. nr [...] w przedmiocie określenia prawidłowej kwoty podatku od towarów i usług z tytułu importu towarów I. uchyla zaskarżoną decyzję; II. zasądza od Dyrektora Izby Celnej we W. na rzecz skarżących kwotę [...] ([...]) złotych kosztów postępowania; III. określa, że zaskarżona decyzja nie podlega wykonaniu.
Uzasadnienie
Zaskarżoną decyzją wydaną w dniu [...] października 2014 r. Dyrektor Izby Celnej we W. utrzymał w mocy decyzję Naczelnika Urzędu Celnego we W. z dnia 5 czerwca 2014 r. - określającą dla strony skarżącej, tj. J.
i P. K. w ramach prowadzonej spółki cywilnej "A" s.c. - prawidłową kwotę podatku od towarów i usług z tytułu importu opraw okularowych
z metali nieszlachetnych do okularów korekcyjnych, objętych procedurą dopuszczenia do obrotu.
Jak ustalił organ pierwszej instancji, w dniu 14 maja 2012 r. "B" sp. z o.o., działając jako przedstawiciel bezpośredni, dokonała w imieniu skarżących zgłoszenia celnego nr [...], towaru określonego w polu 31 JDA SAD jako: "[...]". Względem wymienionego towaru, jako wyrobu medycznego, zastosowano obniżoną stawkę podatku od towarów i usług w wysokości 8%. Zgłoszenie celne, jako odpowiadające wymogom formalnym, zostało przyjęte a następnie poddane weryfikacji zgodnie z art. 68 Wspólnotowego Kodeksu Celnego.
W wyniku przeprowadzonej przez Referat Kontroli Przedsiębiorców Urzędu Celnego w W. kontroli powstała wątpliwość co do prawidłowości zastosowanej przez stronę stawki podatku od towarów i usług dla importowanych towarów. W związku z powyższym Naczelnik Urzędu Celnego we W. wszczął