Wyrok WSA w Warszawie z dnia 25 maja 2015 r., sygn. III SA/Wa 3847/14
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodnicząca sędzia WSA Jolanta Sokołowska, Sędziowie sędzia WSA Bożena Dziełak (sprawozdawca), sędzia WSA Maciej Kurasz, Protokolant referent stażysta Bartłomiej Grzybowski, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 12 maja 2015 r. sprawy ze skargi C. z siedzibą w Niemczech na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w W. z dnia [...] września 2014 r. nr [...] w przedmiocie określenia wysokości zobowiązania podatkowego w podatku dochodowym od osób prawnych za 2011 r. 1) uchyla zaskarżoną decyzję, 2) stwierdza, że uchylona decyzja nie może być wykonana w całości, 3) zasądza od Dyrektora Izby Skarbowej w W. na rzecz C. z siedzibą w Niemczech kwotę 19.198 zł (słownie: dziewiętnaście tysięcy sto dziewięćdziesiąt osiem złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.
Uzasadnienie
Pismem z 21 maja 2013 r. Skarżąca - C. mbH w Niemczech, prowadząca w Polsce działalność przez położony tu oddział, wniosła o stwierdzenie nadpłaty w podatku dochodowym od osób prawnych za 2011 r. w kwocie 1.198.093 zł. Złożyła korektę zeznania CIT-8. Wyjaśniła, iż jest niemiecką spółką z ograniczoną odpowiedzialnością. Zgodnie zaś z regulacjami niemieckiego prawa inwestycyjnego, reprezentuje i zarządza otwartym funduszem inwestycyjnym H. ("Fundusz"). W Polsce Skarżąca podlega ograniczonemu obowiązkowi podatkowemu. Zarządzany przez nią fundusz prowadzi tu działalność inwestycyjną, obejmującą zbiorowe lokowanie środków pieniężnych, głównie na rynku nieruchomości, zarówno bezpośrednio - nabywając nieruchomości, jak też pośrednio - nabywając udziały w spółkach inwestujących na tym rynku.
Fundusz zorganizowany jest jako instytucja wspólnego inwestowania, przy czym stosownie do prawa niemieckiego, nie posiada osobowości prawnej, a we wszystkich czynnościach prawnych działa przez Skarżącą jako spółkę zarządzającą. Funkcjonowanie Funduszu opiera się na umowie pomiędzy inwestorami a Skarżącą, która zarządza Funduszem, nabywa i zarządza aktywami we własnym imieniu na wspólny rachunek Funduszu. Z tytułu zarządzania Funduszem Skarżącej przysługuje wynagrodzenie. Fundusz stanowi wyodrębnioną masę majątkową, odrębną od majątku Skarżącej, którą to masą majątkową na jego rachunek zarządza Skarżąca. W swoich sprawozdaniach finansowych Skarżąca nie ujawnia ani aktywów Funduszu, ani przychodów i kosztów związanych z inwestycjami dokonanymi na jego rzecz (kwoty te ujawniane są w danych finansowych Funduszu). Fundusz nie odpowiada za bieżące zobowiązania Skarżącej, także w razie jej niewypłacalności. W Niemczech zarówno Fundusz, jak i Skarżąca, podlegają nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów, co potwierdzają certyfikaty rezydencji podatkowej wydawane dla Funduszu i dla Skarżącej.