Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 20 maja 2015 r., sygn. I SA/Wa 404/15

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Anna Wesołowska Sędziowie: WSA Jolanta Dargas WSA Emilia Lewandowska (spr.) Protokolant specjalista Joanna Pleszczyńska po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 20 maja 2015 r. sprawy ze skargi J.S. na decyzję Ministra Skarbu Państwa z dnia [...] stycznia 2015 r. nr [...] w przedmiocie odmowy potwierdzenia prawa do rekompensaty za mienie pozostawione poza obecnymi granicami RP 1. uchyla zaskarżoną decyzję; 2. stwierdza, że zaskarżona decyzja nie podlega wykonaniu; 3. zasądza od Ministra Skarbu Państwa na rzecz skarżącej J. S. kwotę 457 (czterysta pięćdziesiąt siedem) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.

Uzasadnienie

Minister Skarbu Państwa decyzją z dnia [...] stycznia 2015 r. nr [...], po rozpatrzeniu odwołania J. S. od decyzji Wojewody [...] z dnia [...] listopada 2014 r. odmawiającej potwierdzenia prawa do rekompensaty z tytułu pozostawienia nieruchomości poza obecnymi granicami Rzeczypospolitej Polskiej, utrzymał zaskarżoną decyzję w mocy.

Decyzja powyższa wydana została w oparciu o następującym stan faktyczny i prawny sprawy:

J. S. pismem z dnia [...] marca 2013 r. zwróciła się do Wojewody [...] z wnioskiem o wydanie decyzji potwierdzającej prawo do rekompensaty z tytułu pozostawienia nieruchomości poza obecnymi granicami Rzeczypospolitej Polskiej w miejscowości [...] powiat [...], obecnie [...].

Po przeprowadzeniu postępowania wyjaśniającego Wojewoda [...], decyzją z dnia [...] listopada 2014 r. nr [...] odmówił J. S. potwierdzenia prawa do rekompensaty z tytułu pozostawienia przez M.Z. nieruchomości poza obecnymi granicami Rzeczypospolitej Polskiej. W uzasadnieniu wskazał, że analiza zgromadzonych dowodów wykazała, że właścicielem pozostawionej nieruchomości na dzień 1 września 1939 r. był M.Z., który zmarł [...] września 1940 roku. Zgodnie z postanowieniem Sądu Rejonowego dla [...] z dnia [...] grudnia 2012 r. sygn. II Ns 1359/11 jego spadkobiercami zostali F. Z. i J. S. Wojewoda wyjaśnił, że pierwotnie z wnioskami w zakresie potwierdzenia prawa do rekompensaty z tytułu pozostawienia nieruchomości położonej w miejscowości [...] wystąpili L. Z., E. P., U. Z., S.Z., S. P., T. Z., A.K., A.P. (działająca w imieniu własnym oraz jako pełnomocnik J. Z.), J. S., A. J., J. K., K. D., M. K. W dniu [...] grudnia 2013 r. organ wydał decyzję uprawniającą wnioskodawców do otrzymania ekwiwalentu pieniężnego za mienia zabużańskie, w zakresie udziału przysługującego F.Z. Z postępowania zakończonego tą decyzją wyłączono udział przysługujący J.S. Wojewoda [...] wskazał, że z przedłożonych dokumentów wynika, że J.S. stała się współwłaścicielką mienia należącego 1 września 1939 r. do M.Z. Jednocześnie z dostarczonych dokumentów wynika, że w tej dacie była obywatelką polską oraz zamieszkiwała w P. Organ zauważył, że wnioskodawczyni nigdy nie miała miejsca zamieszkania na byłym terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Natomiast w miejscowości, w której była współwłaścicielką nieruchomości od [...] września 1940 r. zamieszkiwała tylko czasowo, w czasie wakacji. Biorąc pod uwagę znowelizowaną treść art. 2 pkt 1 ustawy (po orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego o niezgodności tego przepisu z Konstytucją) Wojewoda stwierdził, że J.S. nie spełniła wymogów zawartych w tym przepisie bowiem w dniu 1 września 1939 r. nie miała miejsca zamieszkania na byłym terytorium Rzeczypospolitej Polskiej oraz nie opuściła tej nieruchomości w związku z wojną rozpoczętą w 1939 r.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00