Wyrok WSA w Warszawie z dnia 28 maja 2015 r., sygn. III SA/Wa 3849/14
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący sędzia WSA Dariusz Kurkiewicz, Sędziowie sędzia WSA Barbara Kołodziejczak-Osetek, sędzia WSA Marek Krawczak (sprawozdawca), Protokolant referent stażysta Bartłomiej Grzybowski, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 28 maja 2015 r. sprawy ze skargi P. S.A. z siedzibą w P. na postanowienie Generalnego Inspektora Kontroli Skarbowej z dnia [...] października 2014 r. nr [...] w przedmiocie udzielenia informacji niezbędnych do realizacji zadań kontroli skarbowej oddala skargę
Uzasadnienie
Postanowieniem z dnia [...] lipca 2014 r. Dyrektor Urzędu Kontroli Skarbowej w K. (dalej: "DUKS w K.") zwrócił się, na podstawie art. 7c ust. 2 ustawy z dnia 28 września 1991r. o kontroli skarbowej (Dz.U. z 2011 r. Nr 41, poz. 214, ze zm., dalej "u.k.s.") do P. SA z siedzibą w P. (dalej jako "Skarżąca"), o udostępnienie i przekazanie w terminie 30 dni od daty otrzymania postanowienia, w formie elektronicznej, danych dotyczących przedsiębiorców, dla których Spółka świadczyła usługi płatnicze w okresie od 2012 r. do połowy 2014 r., realizowane kartami płatniczymi, za pośrednictwem tzw. szybkich przelewów/e-przelewów, przelewów transferowych, płatności: gotówkowych, mobilnych oraz ratalnych, elektronicznych portmonetek, voucherów, bonów, itp.
Organ kontroli skarbowej wskazał jednocześnie, iż zestawienia zbiorcze, przygotowane osobno za każdy z ww. okresów dla poszczególnych przedsiębiorców, powinny zawierać dane adresowe klienta, NIP oraz kwoty dokonanych transakcji i pobranych prowizji/opłat od ww. transakcji. Ponadto zakres informacji winien zostać ograniczony do przedsiębiorców, dla których dokonane transakcje płatnicze, realizowane kartami płatniczymi, przekraczały w 2012 r. kwotę 150.000 zł, a w I połowie 2014 roku kwotę 100.000 zł.
W uzasadnieniu ww. postanowienia z Dyrektor UKS w K. wyjaśnił, iż w ramach realizacji zadań ustawowych określonych w art. 11 ust. 2 pkt 6 u.k.s., przeprowadzi analizę prawidłowości rozliczania i uiszczania należności podatkowych przez przedsiębiorców prowadzących działalność w zakresie sprzedaży detalicznej i usług. W celu oszacowania obrotów części przedsiębiorców niezbędne jest uwzględnienie przychodów uzyskanych w formie zapłaty dokonywanej kartami płatniczymi. Organ zaznaczył jednocześnie, iż kwoty pobranych za pośrednictwem Spółki należności stanowią co do zasady przychody opodatkowane podatkiem dochodowym, a tym samym mają wpływ na powstanie lub wysokość zobowiązania podatkowego.