Wyrok WSA w Warszawie z dnia 6 maja 2015 r., sygn. III SA/Wa 2528/14
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodnicząca sędzia WSA Elżbieta Olechniewicz, Sędziowie sędzia WSA Agnieszka Góra-Błaszczykowska, sędzia WSA Beata Sobocha (sprawozdawca), Protokolant sekr. sąd. Agata Rogosz, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 22 kwietnia 2015 r. sprawy ze skargi R. L. na decyzję Dyrektor Izby Skarbowej w W. z dnia [...] maja 2014 r. nr [...] w przedmiocie określenie wysokości zobowiązania podatkowego w podatku od towarów i usług za miesiące od stycznia do grudnia 2010 r. oddala skargę
Uzasadnienie
Decyzją z dnia [...] grudnia 2013 r. Dyrektor Urzędu Kontroli Skarbowej w B. określił Skarżącemu - R. L., wysokość zobowiązania podatkowego w podatku od towarów i usług za poszczególne okresy rozliczeniowe od stycznia do grudnia 2010 r.
Według organu pierwszej instancji, jak wynika z ustaleń dokonanych w ramach przeprowadzonego postępowania kontrolnego u Skarżącego, w 2010 r. prowadził on prowadził działalność gospodarczą polegającą na sprzedaży telefonów i akcesoriów komórkowych, przenośnego sprzętu audio, laptopów oraz świadczeniu usług (m.in. napraw sprzętu komputerowego, usuwania blokad sim-lock). Skarżący w okresie styczeń-grudzień 2010 r. nie był zarejestrowany w Urzędzie Skarbowym jako czynny podatnik podatku od towarów i usług oraz nie składał deklaracji VAT- 7 za powyższe miesiące. Na podstawie przedłożonych dokumentów oraz wyjaśnień Skarżącego z dnia 24 kwietnia 2013 r. stwierdzono, że ewidencjonował on obrót ze sprzedaży w ewidencji przychodów. Wpisów do ewidencji dokonywał na podstawie prowadzonych dziennych zestawień sprzedaży nieudokumentowanej oraz wystawionych rachunków sprzedaży.
Dyrektor UKS wskazał, że z wyjaśnień złożonych przez Skarżącego w dniu 24 kwietnia 2013 r. wynikało, że sprzedaż telefonów i akcesoriów komórkowych, laptopów prowadził, oprócz sprzedaży stacjonarnej w punkcie mieszczącym się w W., przy ul. [...], również za pośrednictwem portalu aukcyjnego A., z wykorzystaniem konta użytkownika "proton-gsm"; do sprzedaży internetowej wykorzystywał rachunek bankowy w K.; towary ze sprzedaży internetowej były dostarczane za pośrednictwem P. i P.; utargi ze sprzedaży, zarówno gotówkowe, jak i wpłacone przelewem na konto bankowe wpisywał do ewidencji przychodów, a wystawiane rachunki ujmował w oddzielnej pozycji ewidencji przychodów.