Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Szczecinie z dnia 28 maja 2015 r., sygn. II SA/Sz 267/15

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Marzena Iwankiewicz, Sędziowie Sędzia NSA Stefan Kłosowski, Sędzia WSA Maria Mysiak (spr.), Protokolant sekretarz sądowy Anita Jałoszyńska, po rozpoznaniu w Wydziale II na rozprawie w dniu 21 maja 2015 r. sprawy ze skargi A. O. i A. O. reprezentowanych przez przedstawiciela ustawowego K. O. na uchwałę Rady Gminy Mielno z dnia 30 października 2014 r. nr LX/611/2014 w przedmiocie uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego części Gminy Mielno w obrębie ewidencyjnym Mielno w obszarze przyległym do ulicy Chrobrego I. stwierdza nieważność § 105 zaskarżonej uchwały, II. stwierdza, że § 105 zaskarżonej uchwały nie podlega wykonaniu do czasu uprawomocnienia się niniejszego wyroku, III. nakazuje ściągnąć od Gminy Mielno kwotę [...] ([...]) złotych tytułem nieuiszczonego wpisu od skargi.

Uzasadnienie

W dniu [...] r. A. O. i A. O. reprezentowane przez matkę wniosły do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego skargę na uchwałę Rady Gminy Mielno Nr LX/611/14 z dnia 30 października 2014 r. w sprawie uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego części gminy Mielno w obszarze ewidencyjnym Mielno przyległym do ul. Chrobrego.

Uzasadniając skargę wskazały, że uchwała została podjęta z naruszeniem prawa ponieważ w trakcie procedury planistycznej nie uwzględniono ich uwag dotyczących działek nr [...] i w efekcie przeznaczono je w planie pod zieleń parkową. Przeznaczenie takie przewidziano tylko do działek skarżących oraz działek nr [...] . Wszystkie wyżej wymienione działki, z wyjątkiem działki [...], należą do prywatnych właścicieli i jako jedyne spośród prywatnych zostały przeznczone w planie pod zieleń parkową. Na działkach sąsiednich nr [...] oprócz zieleni dopuszczono zabudowę i usługi. Wszystkie te działki, jak i inne leżące wzdłuż ul. [...] i przylegające do jeziora J. leżą na terenie zagrożonym powodzią. Ustalenie różnego sposobu zagospodarowania tych działek oznacza nierówne traktowanie obywateli, ponieważ w tym samym obrębie dopuszcza się różne przeznaczenie działek, co narusza art. 64 Konstytucji RP zgodnie z którym własność może być ograniczona tylko w drodze ustawy i tylko w zakresie w jakim nie narusza istoty prawa własności. Ustanowiony zakaz nie może być tłumaczony nieestetycznym wyglądem punktów handlowych ponieważ są one stawiane tymczasowo. Lepszym rozwiązaniem byłoby przyjęcie w planie jednolitej zabudowy do której stosowaliby się wszyscy handlujący prowadzący działalność na terenie gminy M. Ponadto, tereny zieleni parkowej powinna zapewnić gmina na należącym do niej gruncie, a nie przymuszać do tego kilka osób prywatnych. Działki nr [...] są własnością małoletnich A. O. i A. O. i są dzierżawione. Zapisy planu uniemożliwiają dotychczasowy sposób korzystania z tych działek i uderzają w prawo do dysponowania własnością. Gmina M. traktuje mieszkańców w sposób nierówny od lat dzieląc na lepszych i gorszych, co potwierdzają zapisy planu. Ponadto, w stosunku do działki nr [...] wydane zostało pozwolenie na budowę.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00