Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 7 maja 2015 r., sygn. IV SA/Po 1248/14

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Donata Starosta Sędziowie WSA Ewa Kręcichwost-Durchowska WSA Anna Jarosz (spr.) Protokolant ref. staż. Agata Pawlicka po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 7 maja 2015 r. sprawy ze skargi J. P. na decyzję Szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych w [...] z dnia [...] września 2014 r., nr [...] w przedmiocie odmowy przyznania uprawnień kombatanckich oddala skargę

Uzasadnienie

J. P. (zwany dalej: skarżący) zwrócił się z wnioskiem do Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych o przywrócenie mu uprawnień kombatanckich z tytułu: pracy przymusowej podczas okupacji niemieckiej, w okresie od dnia [...] września 1939 r. do dnia [...] maja 1941 r. "u Volksdeutscha p. C. w m. [...]"; służby wojskowej w Ludowym Wojsku Polskim t. j. w [...] ([...]) Pułku KBW w O. i walki ze zbrojnymi pospolitymi bandami rabunkowymi polskimi oraz ukraińskimi oddziałami UPA i niemieckimi grupami Wherwolfu, w okresie: od dnia [...] czerwca 1948 r. do dnia [...] lipca 1948 r. i od dnia [...] października 1948 r. do dnia [...] marca 1949 r. oraz od dnia [...] kwietnia 1949 r. do dnia [...] maja 1949 r. i od dnia [...] września 1949 r. do dnia [...] marca 1950 r. oraz od dnia [...] maja 1950 r. do dnia [...] września 1950 r.; służby w J.W. [...] Warszawa i służby wojskowej w WOP, w okresie do dnia [...] kwietnia 1957 r. włącznie.

W uzasadnieniu wniosku skarżący wskazał, że urodził się dnia [...] kwietnia 1927 r., w [...], jako syn F. i A.. Gdy miał [...] lat zmarła mu matka, a ojciec wyruszył na wojnę we wrześniu 1939 r. i od tej pory jego los był i jest skarżącemu nieznany. Po wkroczeniu okupanta hitlerowskiego do Polski i włączeniu Wielkopolski do III Rzeszy, jako Kraj Warty, pod groźbą "zniemczenia" dwóch sióstr, z których jedna była od skarżącego o jeden rok starsza, a druga miała dwa lata i "eutanazji" kalekiego brata, który miał wtedy siedem lat, skarżący zmuszony został przez okupanta hitlerowskiego, do pracy przymusowej ponad swoje siły, od rana do wieczora, jako robotnik fizyczny u Pana C. i jego żony, w ich sklepie przy ul. [...] w [...]. Sklep i mieszkanie, były obficie udekorowane portretami Hitlera i flagami hitlerowskimi. U Pana C. i jego żony mieszkali podczas okupacji dwaj oficerowie niemieccy i na ich rzecz skarżący był zmuszany przymusowo fizycznie pracować. Za ww. pracę skarżący otrzymywał raz w tygodniu: dwie reihs marki i paczkę żywnościową, co pozwalało skarżącemu i jego rodzeństwu na wegetowanie.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00