Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 20 maja 2015 r., sygn. III SA/Po 1297/14
Dnia 20 maja 2015 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Maria Lorych-Olszanowska (spr.) Sędziowie WSA Mirella Ławniczak WSA Marek Sachajko Protokolant: st. sekr. sąd. Katarzyna Skrocka - Nerka po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 20 maja 2015 roku przy udziale sprawy ze skargi B. J. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w P. z dnia [...] lipca 2014 roku nr [...] w przedmiocie odmowy wszczęcia postępowania w sprawie stwierdzenia nieważności decyzji ostatecznej dotyczącej określenia kwoty długu celnego I. oddala skargę, II. przyznaje adw. [...] od Skarbu Państwa - Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu kwotę [...],- ([...]) złotych uwzględniającą podatek od towarów i usług w kwocie [...],- ([...]) złotych tytułem zwrotu kosztów nieopłaconej pomocy prawnej udzielonej stronie skarżącej z urzędu.
Uzasadnienie
B. J. zgłosiła do Oddziału Celnego w [...] w dniu [...] 2002 r. zgłoszenie celne uzupełniające [...] sporządzone na podstawie wpisów do rejestru procedury uproszczonej z dnia [...] 2002 r. pod pozycjami [...].
Decyzją z dnia [...] 2005 r., nr [...], Naczelnik Urzędu Celnego w L. uznał za nieprawidłowe powyższe zgłoszenie celne w procedurze uproszczonej oraz zgłoszenie celne uzupełniające w części dotyczącej stawek celnych i kwoty długu celnego. Organ wezwał też stronę do uiszczenia uzupełniającej kwoty długu celnego i odsetek wyrównawczych. Po rozpatrzeniu odwołania strony Dyrektor Izby Celnej w P. decyzją z dnia [...] 2006 r., nr [...], uchylił powyższą decyzję w części: 1. odnoszącej się do towaru z pozycji nr [...] zgłoszenia celnego z dnia [...] 2002 r. i w tym zakresie uznał zgłoszenie celne za prawidłowe, 2. dotyczącej wezwania do zapłaty odsetek wyrównawczych i umorzył postępowanie w tym zakresie, 3. wyliczenia wysokości uzupełniającej kwoty długu celnego, a także wezwania do jej uiszczenia i w tym zakresie orzekł w następujący sposób: w części II sentencji zdanie pod tabelami winno mieć brzmienie - uzupełniająca kwota długu celnego stanowiąca różnice pomiędzy należną a uiszczoną kwotą cła: [...] PLN, w części II sentencji ostatni akapit winien mieć brzmienie - wzywam do uiszczenia uzupełniającej kwoty długu celnego w kwocie [...] PLN, a w pozostałej części decyzję pozostawił bez zmian.