Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 7 maja 2015 r., sygn. II SA/Po 24/15

 

Dnia 7 maja 2015 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Barbara Drzazga (spr.) Sędziowie Sędzia WSA Maria Kwiecińska Sędzia WSA Danuta Rzyminiak- Owczarczak Protokolant st. sekr. sąd. Ewa Wąsik po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 7 maja 2015 roku sprawy ze skargi E. L.-L. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w L. z dnia ... 2014 roku Nr ... w przedmiocie specjalnego zasiłku opiekuńczego I. uchyla zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą ją decyzję Burmistrza Miasta i Gminy K. z dnia ... 2014 roku Nr ..., II. określa, że zaskarżona decyzja nie może być wykonana.

Uzasadnienie

Burmistrz Miasta i Gminy K. decyzją z dnia ...2014 r. nr ..., wydaną na podstawie art. 104 § 1 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (j.t. Dz. U. z 2013 r. poz. 267 ze zm., dalej: k.p.a.) oraz art. 16a ust. 1-3 ustawy z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (j.t. Dz. U. z 2013 r. poz. 1456 ze zm., dalej: u.ś.r.) i § 1 ust. 1 pkt 2 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 10 sierpnia 2012 r. w sprawie wysokości dochodu rodziny albo dochodu osoby uczącej się stanowiących podstawę ubiegania się o zasiłek rodzinny oraz wysokości świadczeń rodzinnych (Dz. U. z 2012 r., poz. 959), po rozP. wniosku E. L. z dnia 25 sierpnia 2014 r., odmówił przyznania specjalnego zasiłku opiekuńczego w związku z opieką nad matką M. L..

W uzasadnieniu decyzji organ wskazał, że zgodnie z art. 16a ust. 1, 2 i 3 u.ś.r. specjalny zasiłek opiekuńczy przysługuje osobom, na których zgodnie z przepisami ustawy z dnia 25 lutego 1964 r. Kodeks rodzinny i opiekuńczy (Dz. U. z 2012 r. poz. 788 ze zm.) ciąży obowiązek alimentacyjny - jeżeli rezygnują z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej w związku z koniecznością sprawowania stałej opieki nad osobą legitymującą się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności albo orzeczeniem o niepełnosprawności, łącznie ze wskazaniami: konieczności stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji oraz konieczności stałego współudziału na co dzień opiekuna dziecka w procesie jego leczenia, rehabilitacji i edukacji. Ponadto łączny dochód rodziny osoby sprawującej opiekę oraz rodziny osoby wymagającej opieki w przeliczeniu na osobę nie przekracza kwoty 623 zł. Burmistrz wskazał, że ze świadectwa pracy wnioskodawczyni wynika, że była ona zatrudniona w Bar "..." w P. w okresie od dnia 2 stycznia 1996 r. do dnia 31 sierpnia 1996 r. Ponadto z oświadczenia złożonego przez stronę wynika, że w 2004 r. była ona zatrudniona na podstawie umowy o pracę w Sklepie Zielarskim w L., ale nie posiada świadectwa pracy. Wskazano, że orzeczenie o stopniu niepełnosprawności Powiatowego Zespołu ds. Orzekania o niepełnosprawności w K. wydane dnia ...2012 r. ustala, że M. L. została zaliczona do znacznego stopnia niepełnosprawności oraz że nie da się ustalić od kiedy istnieje niepełnosprawność. Oznacza to, że nie nastąpiła rezygnacja wnioskodawcy z pracy w związku z wydanym orzeczeniem o niepełnosprawności oraz koniecznością sprawowania opieki nad matką M. L.. Burmistrz stwierdził, że w trakcie wywiadu środowiskowego ustalono, że rodzice strony są samodzielni w zakresie samoobsługi, natomiast opieka jaką sprawuje strona nad matką ogranicza się do odwiedzenia rodziców średnio 2-3 razy w tygodniu, a wizyty te trwają ok. 3 godzin. Jej pomoc polega na porządkach, myciu okien, praniu, wieszaniu firan, robieniu większych zakupów i pieczeniu ciast. Nie można zaś - zdaniem organu - uznać tej opieki za stałą.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00