Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 13 maja 2015 r., sygn. II SA/Po 1148/14

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Tomasz Świstak Sędziowie Sędzia WSA Wiesława Batorowicz (spr.) Sędzia WSA Edyta Podrazik Protokolant st.sekr.sąd. Mariola Kaczmarek po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 13 maja 2015 r. sprawy ze skargi H. C. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w L. z dnia [...] lipca 2014 r. Nr [...] w przedmiocie zasiłku celowego; I. oddala skargę, II. przyznaje adwokatowi R. M. od Skarbu Państwa (Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu) tytułem zwrotu kosztów nieopłaconej pomocy prawnej udzielonej skarżącemu z urzędu, kwotę 295,20 zł (dwieście dziewięćdziesiąt pięć złotych) w tym 55,20 zł (pięćdziesiąt pięć złotych 20/100) tytułem podatku od towarów i usług.

Uzasadnienie

Decyzją z dnia [...] maja 2014 r., nr [...], działający z upoważnienia Wójta Gminy K. Kierownik Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w K., w oparciu o przepis art. 17 ust. 1 pkt 5 i ust. 2 pkt 1, art. 39, w zw. z art. 7 i 8 ust. 1, art. 41, art. 3 i 4 ustawy z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej (dalej w skrócie: "u.p.s.") oraz art. 104 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (dalej w skrócie: "K.p.a.") - odmówił H. C. przyznania pomocy finansowej w formie zasiłku celowego.

W uzasadnieniu powyższego rozstrzygnięcia wyjaśniono, że w dniu [...] lutego 2014 r. H. C. zwrócił się do ośrodka z prośbą o przyznanie pomocy finansowej. Decyzją z dnia [...] lutego 2014 r., nr [...] organ pierwszej instancji odmówił wnioskodawcy przyznania pomocy finansowej w formie zasiłku celowego. Od tej decyzji wnioskodawca złożył w dniu odwołanie do Samorządowego Kolegium Odwoławczego w L., które decyzją z dnia [...] kwietnia 2014 r., nr [...] uchyliło w całości zaskarżoną decyzję i przekazało sprawę do ponownego rozpatrzenia przez ośrodek.

Po ponownym rozpatrzeniu sprawy organ pierwszej instancji ustalił, że w dniu [...] lutego 2014 r. przeprowadzono przez pracownika socjalnego aktualizację wywiadu środowiskowego. W oparciu o zebrane dokumenty ustalono, że H. C. jest żonaty i posiada troje dzieci, z którymi jak twierdzi nie ma żadnego kontaktu. W dniu [...] kwietnia 2014 r. do ośrodka zgłosiła się żona H. C. - M. C., która oświadczyła, że od ok. miesiąca nie zamieszkuje z mężem w związku ze stosowaniem przemocy fizycznej i psychicznej przez wnioskodawcę. Ponadto zainteresowana oświadczyła, że podczas wizyt pracownika socjalnego w miejscu zamieszkania, była każdorazowo zmuszana przez męża do opuszczania domu. Wobec powyższego zdaniem organu pierwszej instancji wnioskować można, że H. C. składał fałszywe oświadczenia, twierdząc, iż od dłuższego czasu zamieszkuje sam. Ponadto podczas przeprowadzania jednego z wywiadów w ubiegłym roku, H. C. podał, że żona zamieszkuje wspólnie z synami w mieście K., jednak przeprowadzony na prośbę ośrodka wywiad alimentacyjny przez pracownika socjalnego tamtego ośrodka, nie potwierdził tego faktu. Synowie podali, że matka z nimi nie zamieszkuje.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00