Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 6 maja 2015 r., sygn. I SA/Po 1207/14
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Małgorzata Bejgerowska Sędziowie Sędzia WSA Izabela Kucznerowicz Sędzia WSA Karol Pawlicki (spr.) Protokolant st. sekr. sąd. Agnieszka Ratajczak po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 06 maja 2015r. sprawy ze skargi A spółka z ograniczoną odpowiedzialnością na interpretację indywidualną Ministra Finansów działającego przez organ upoważniony Dyrektora Izby Skarbowej z dnia [...] Nr [...] w przedmiocie podatku dochodowego od osób prawnych oddala skargę
Uzasadnienie
W dniu [...] czerwca 2014 r. [...] Sp. z o.o. w [...] złożyła wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie wykładni art. 15b ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz.U. z 2014 r., poz. 851 ze zm. - dalej: "u.p.d.o.p.").
W opisie stanu faktycznego wskazano, że wnioskodawca podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych od całych swoich dochodów na terytorium Polski. Rok podatkowy wnioskodawcy jest zgodny z rokiem kalendarzowym. Przedmiotem działalności wnioskodawcy jest sprzedaż farb, lakierów, impregnatów (dalej: produkty). Wnioskodawca jest wyłącznym dystrybutorem w Polsce produktów Spółki mającej siedzibę we Francji. Dodatkowo należy wskazać, że francuska spółka jest jedynym udziałowcem wnioskodawcy. Innymi słowy, wnioskodawca i francuska spółka są podmiotami powiązanymi w rozumieniu art. 11 u.p.d.o.p. Francuska spółka jako jedyny udziałowiec wnioskodawcy podejmuje większość decyzji dotyczących działalności gospodarczej wnioskodawcy, w tym między innymi określa kierunki ekspansji sprzedaży przez wnioskodawcę. Obecnie wnioskodawca realizuje działalność eksportową na rynki wschodnie. Z tego względu, wnioskodawca zobowiązany został do dokonania zwiększonych zakupów produktów, które następnie mają być odsprzedawane na rynkach wschodnich. Wnioskodawca podkreślił, że produkty są towarami sezonowymi, dlatego w obliczu rozpoczynającego się sezonu sprzedażowego Spółka dodatkowo musi dysponować znacznym stanem magazynowym. Dostawy produktów z francuskiej spółki dokonywane są cyklicznie. Każda dostawa udokumentowana jest stosowną fakturą VAT. Niemniej w związku z istniejącymi powiązaniami kapitałowymi między wnioskodawcą a spółką francuską i dodatkowo wspólną polityką zaopatrzeniową, określony na fakturze umowny termin płatności nie jest dotrzymywany. Innymi słowy mogą zdarzyć się sytuacje, gdy termin płatności wynikający z wystawionej faktury VAT zostanie przekroczony o ponad terminy wskazane w art. 15b u.p.d.o.p.