Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 20 maja 2015 r., sygn. I SA/Po 1294/14

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Małgorzata Bejgerowska (spr.) po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w trybie uproszczonym w dniu 20 maja 2015r. sprawy ze skargi M. R. na interpretację indywidualną Ministra Finansów działającego przez organ upoważniony Dyrektora Izby Skarbowej w P. z dnia [...], nr [...] w przedmiocie podatku dochodowego od osób fizycznych I. uchyla zaskarżoną interpretację, II. zasądza od Ministra Finansów działającego przez organ upoważniony Dyrektora Izby Skarbowej w P. na rzecz strony skarżącej kwotę [...] zł,- ([...] złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.

Uzasadnienie

Wnioskiem złożonym w dniu 4 lipca 2014 r. M. R. wystąpiła, na podstawie art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2012 r., poz. 749 ze zm. - w skrócie: "O.p."), do Dyrektora Izby Skarbowej w P. - upoważnionego przez Ministra Finansów do wydawania w jego imieniu interpretacji indywidualnych, z wnioskiem o udzielenie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych uczestnictwa w spółce komandytowo-akcyjnej (w skrócie: "SKA").

Z przedstawionego we wniosku opisu zdarzenia przyszłego wynika, że wnioskodawczyni nie wyklucza, iż w przyszłości stanie się komplementariuszem SKA, a uzyskanie statusu komplementariusza tej spółki odbędzie się poprzez nabycie ogółu praw i obowiązków wspólnika od dotychczasowego komplementariusza. Podatniczka wskazała, że pierwotnym komplementariuszem SKA była osoba prawna, zaś jedynym akcjonariuszem osoba fizyczna. Statut SKA przewidywał, iż jej rok obrotowy trwał od 1 października do 30 września, z tym że pierwszy rok obrotowy SKA trwał od momentu rejestracji tej spółki do 30 września 2013 r. Wnioskodawczyni podała, że przed dniem 30 września 2013 r. zarejestrowano w Krajowym Rejestrze Sądowym (w skrócie: "KRS") zmianę umowy spółki, na mocy której rok obrotowy spółki będzie trwał od 1 września do 31 sierpnia, z tym że pierwszy rok obrotowy SKA, po zmianie umowy spółki, będzie trwał od 1 października 2013 r. do 31 sierpnia 2015 r. Zaznaczyła, że w przypadku nabycia przez nią ogółu praw i obowiązków komplementariusza, SKA będzie osiągać przychody i ponosić koszty.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00