Wyrok WSA w Lublinie z dnia 14 maja 2015 r., sygn. II SA/Lu 907/14
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Jerzy Dudek (sprawozdawca), Sędziowie Sędzia WSA Joanna Cylc-Malec, Sędzia WSA Bogusław Wiśniewski, Protokolant Sekretarz sądowy Beata Skubis-Kawczyńska, po rozpoznaniu w Wydziale II na rozprawie w dniu 14 maja 2015 r. sprawy ze skargi K. M. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w [...] z dnia [...] 2014 r. nr [...] w przedmiocie zasiłku dla opiekuna uchyla zaskarżoną decyzję.
Uzasadnienie
Decyzją z dnia [...] lipca 2014 r., znak: [...], wydaną na podstawie art. 1 i art. 2 ustawy z dnia 4 kwietnia 2014 r. o ustalaniu i wypłacie zasiłków dla opiekunów (Dz. U. poz. 567) oraz art. 11 ust. 1 i 3 ustawy z dnia 7 grudnia 2012 r. o zmianie ustawy o świadczeniach rodzinnych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 1548), Zastępca Kierownika Ośrodka Pomocy Społecznej w H., działając z upoważnienia Burmistrza Miasta H., odmówił K. M. przyznania zasiłku dla opiekuna w związku z opieką nad babcią C. O.
W uzasadnieniu decyzji organ pierwszej instancji wyjaśnił, że wnioskodawczyni miała przyznane prawo do świadczenia pielęgnacyjnego na okres od [...] sierpnia 2012 r. do [...] czerwca 2013 r. Organ podniósł, że przepisy ustawy o ustaleniu i wypłacie zasiłków dla opiekunów przewidują, że zasiłek dla opiekuna przysługuje osobie, jeżeli decyzja o przyznaniu jej prawa do świadczenia pielęgnacyjnego wygasła z mocy prawa na podstawie art. 11 ust. 3 ustawy o zmianie ustawy o świadczeniach rodzinnych oraz niektórych innych ustaw. Skoro zatem decyzja przyznająca wnioskodawczyni świadczenie pielęgnacyjne wygasła z końcem daty, na którą została przyznana, a nie z mocy ustawy, zasiłek dla opiekuna nie przysługuje.