Wyrok WSA w Kielcach z dnia 28 maja 2015 r., sygn. I SA/Ke 213/15
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Kielcach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Maria Grabowska (spr.), Sędziowie Sędzia WSA Artur Adamiec, Sędzia WSA Mirosław Surma, Protokolant Starszy sekretarz sądowy Celestyna Niedziela, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 28 maja 2015 r. sprawy ze skargi P. M. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w K. [...] r. nr [...] w przedmiocie umorzenia postępowania odwoławczego oddala skargę.
Uzasadnienie
Dyrektor Izby Skarbowej w K. decyzją z dnia [...] r. nr [...] umorzył postępowanie odwoławcze od decyzji Naczelnika Urzędu Skarbowego w K. z dnia [...]nr [...] w sprawie określenia za miesiące od sierpnia do grudnia 2010 r., od stycznia do marca i od maja do grudnia 2011 r., od stycznia do maja i od sierpnia do grudnia 2012 r. oraz za styczeń, luty 2013 r. przybliżonej kwoty zobowiązania podatkowego w podatku od towarów i usług oraz kwoty odsetek za zwłokę od różnicy pomiędzy przybliżoną kwotą zobowiązania, a zobowiązaniem zadeklarowanym i wpłaconym na dzień wydania decyzji oraz zabezpieczenia na majątku podatnika kwoty 3.018.157 zł stanowiącej różnicę pomiędzy przewidywaną wielkością zobowiązania, a wielkością wcześniej wykonanego zobowiązania powiększoną o należne odsetki.
Przedmiotową decyzją Naczelnik Urzędu Skarbowego w K. dokonał zabezpieczenia na majątku P. M., przybliżonej kwoty zobowiązań podatkowych w podatku od towarów i usług za wskazane miesiące wraz z przybliżoną kwotą odsetek za zwłokę na dzień wydania decyzji, w łącznej wysokości 3.018.157 zł. Z jej uzasadnienia wynika, że Dyrektor Urzędu Kontroli Skarbowej w K. prowadził wobec P. M., prowadzącego działalność gospodarczą pod nazwą P. M. "P.-P.", postępowanie kontrolne w zakresie rzetelności deklarowanych podstaw opodatkowania oraz prawidłowości obliczania i wpłacania podatku od towarów i usług za 2010 r., 2011 r., 2012 r. oraz od stycznia do marca 2013 r. Według ustaleń organu P. M. ujmował w rejestrach zakupów oraz odliczał w deklaracjach VAT-7 podatek naliczony, wynikający z faktur nieodzwierciedlających rzeczywistych zdarzeń gospodarczych. Firma P. M. - jako odbiorca fikcyjnych faktur - uczestniczyła w działaniach zorganizowanej grupy przestępczej narażającej Skarb Państwa na uszczuplenia podatkowe.