Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Kielcach z dnia 28 maja 2015 r., sygn. I SA/Ke 697/14

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Kielcach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Maria Grabowska, Sędziowie Sędzia WSA Artur Adamiec (spr.), Sędzia WSA Mirosław Surma, Protokolant Starszy sekretarz sądowy Celestyna Niedziela, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 28 maja 2015 r. sprawy ze skargi M. M. na postanowienie Dyrektora Izby Skarbowej w K. z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie obciążenia kosztami postępowania egzekucyjnego oddala skargę.

Uzasadnienie

I SA/Ke 687/14

Uzasadnienie

Postanowieniem nr [...] z dnia [...] roku Dyrektor Izby Skarbowej w K. utrzymał w mocy postanowienie Naczelnika Urzędu Skarbowego w S. z dnia [...]. znak; [...] w przedmiocie obciążenia wierzyciela - M. M. (dalej:skarżący) kosztami postępowania egzekucyjnego w wysokości 3.806,94 zł w związku z prowadzonym postępowaniem egzekucyjnym na podstawie tytułu wykonawczego - nakaz zapłaty w postępowaniu nakazowym z dnia 12.12.2002r. sygn. Akt I Nc 44/02 (KM 66546/09) wobec S. P..

W uzasadnieniu rozstrzygnięcia organ wskazał, że jak wynika z akt egzekucyjnych przedmiotowej sprawy postanowieniem z dnia 26.03.2010r. sygn. akt I CO 1866/09 Sąd Rejonowy w Stalowej Woli I Wydział Cywilny postanowił, że egzekucję łączną wszczętą przeciwko dłużnikowi S. P. z wynagrodzenia za pracę, a prowadzoną przez Komornika Sądowego ma dalej prowadzić Naczelnik Urzędu Skarbowego w S. w trybie egzekucji administracyjnej.

Organ podkreślił, że stosownie do art. 773 § 1 ustawy z dnia 17 listopada 1964r. Kodeks postępowania cywilnego (Dz. U. z 1964r., Nr 43, poz. 296 ze zm.) w przypadku zbiegu egzekucji administracyjnej i sądowej co do tej samej rzeczy lub prawa majątkowego, administracyjny organ egzekucyjny i komornik wstrzymują czynności egzekucyjne na wniosek wierzyciela, dłużnika lub z urzędu i przekazują akta egzekucji administracyjnej i egzekucji sądowej sądowi rejonowemu, w którego okręgu wszczęto egzekucję, w celu rozstrzygnięcia, który organ egzekucyjny - sądowy czy administracyjny - ma dalej prowadzić w trybie właściwym dla danego organu łącznie egzekucje z tej rzeczy lub prawa majątkowego, do którego nastąpił zbieg egzekucji. Sąd wydaje postanowienie w terminie 14 dni, biorąc pod uwagę stan każdego z postępowań egzekucyjnych, a jeżeli są one w równym stopniu zaawansowane, wysokość egzekwowanych należności i kolejność ich zaspokojenia, z zastrzeżeniem § 2 i 21. Równocześnie sąd postanawia, jakie już dokonane czynności egzekucyjne pozostają w mocy.

Zobacz także
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00