Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

TEMATY:
TEMATY:

Wyrok WSA w Gliwicach z dnia 21 maja 2015 r., sygn. IV SA/Gl 877/14

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w składzie następującym : Przewodniczący Sędzia WSA Beata Kalaga-Gajewska (spr.) Sędziowie Sędzia WSA Renata Siudyka Sędzia WSA Edyta Żarkiewicz Protokolant st. sekr. sąd. Agnieszka Rogowska-Bil po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 21 maja 2015 r. sprawy ze skargi P. T. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w K. z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie zobowiązania do zwrotu nienależnie pobranego świadczenia z funduszu alimentacyjnego 1) uchyla zaskarżoną decyzję i poprzedzającą ją decyzję Prezydenta Miasta T. z dnia [...]r. nr [...] oraz pkt 2 decyzji Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia [...] r. nr [...] i pkt 1 poprzedzającej ją decyzji Prezydenta Miasta T. z dnia [...] r. nr [...] 2) określa, że zaskarżona decyzja nie może być wykonana.

Uzasadnienie

W dniu [...] Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w T. wszczął z urzędu postępowanie w sprawie zwrotu nienależnie pobranych, w okresie od [...] do [...], świadczeń z funduszu alimentacyjnego na rzecz osoby uprawnionej: P.T. (ur. [...]).

Decyzją z dnia [...], nr [...], wydaną z upoważnienia Prezydenta Miasta T. przez Zastępcę Kierownika Działu Świadczeń Rodzinnych i Alimentacyjnych Miejskiego Ośrodku Pomocy Społecznej w T., zażądano od P.T. zwrotu kwoty [...]zł. nienależnie pobranego świadczenia z funduszu alimentacyjnego i odsetek w kwocie [...]zł. (łączna kwota [...]zł.). Podstawę materialno-prawną rozstrzygnięcia stanowił na art. 104 i 163 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (tekst jednolity: Dz. U. z 2000 r., nr 98, poz. 1071 ze zm., zwanej dalej w skrócie jako: "K.p.a.") w związku z art. 2 pkt 7 lit. d), art. 3, art. 22 ust. 1 pkt 5, art. 23 ust. 1 i 7, art. 28 ust. 1, art. 27 ust. 9 ustawy z dnia 7 września 2007 r. o pomocy osobom uprawnionym do alimentów (tekst jednolity: Dz. U. z 2009 r., nr 1 poz. 7 z późn. zm., zwanej dalej w skrócie jako: "ustawa"). W uzasadnieniu tej decyzji organ wskazał, że na rzecz osoby uprawnionej P.T., decyzją z dnia [...] znak [...], zostało przyznane prawo do świadczeń z funduszu alimentacyjnego, w okresie od [...] do [...]. Zgodnie z zaświadczeniem Komornika Sądowego prowadzącego postępowanie egzekucyjne, przekazano stronie alimenty wyegzekwowane od dłużnika w okresie od [...] do [...] w łącznej kwocie [...]zł., tj. w czasie pobierania przez stronę świadczeń z funduszu alimentacyjnego. Decyzją Samorządowego Kolegium Odwoławczego w K. z dnia [...], nr [...] utrzymano w mocy zaskarżoną decyzję organu pierwszej instancji z dnia [...], nr [...], zwłaszcza w jej punkcie 1 - w sprawie ustalenia, że kwota [...]zł. jest nienależnie pobranym świadczeniem z funduszu alimentacyjnego wypłaconym w okresie od [...] do [...]. Następnie przywołano regulacje prawne zastosowane w sprawie oraz podano, że stroną postępowania jest zawsze osoba uprawniona, którą był P.T., reprezentowany do uzyskania pełnoletniości przez matkę - E.T.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00