Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Bydgoszczy z dnia 19 maja 2015 r., sygn. II SA/Bd 325/15

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Bydgoszczy w składzie następującym: Przewodniczący sędzia WSA Elżbieta Piechowiak Sędziowie sędzia WSA Renata Owczarzak sędzia WSA Anna Klotz (spr.) Protokolant starszy sekretarz sądowy Katarzyna Kloska po rozpoznaniu na rozprawie w dniu19 maja 2015r. sprawy ze skargi Z. W. na rozkaz personalny Komendanta [...] Policji w B. z dnia [...] lutego 2015 r. nr [...] w przedmiocie zwolnienia ze służby oddala skargę.

Uzasadnienie

II SA/Bd 325/15

UZASADNIENIE

Zaskarżonym rozkazem personalnym Nr [...] z dnia [...] lutego 2015 r. Komendant Wojewódzki Policji w B., działając na podstawie art. 138 § 1 pkt 2 ustawy Kodeks postępowania administracyjnego (Dz. U. z 2013 r. poz. 267 ze zm.), po rozpatrzeniu odwołania strony od rozkazu personalnego nr [...] Komendanta Powiatowego Policji w L. z dnia [...] grudnia 2014 r. w sprawie zwolnienia ze służby w Policji z dniem [...] grudnia 2014 r. na podstawie art. 41 ust. 2 pkt 8 ustawy z dnia 6 kwietnia 1990 r. o Policji (Dz. U. z 2011 r. Nr 287, poz. 1687 ze zm.):

-uchylił zaskarżony rozkaz personalny w części dotyczącej daty zwolnienia ze służby i tę datę ustalił na dzień [...] stycznia 2015 r.,

-w pozostałej części zaskarżony rozkaz personalny utrzymał w mocy.

Organ II instancji przedstawił dotychczasowy przebieg postępowania w sprawie podając, że:

W dniu [...] grudnia 2014 r. Komendant Powiatowy Policji w L. wydał rozkaz personalny nr [...] w sprawie zwolnienia st. sierż. Z. W. ze służby z dniem [...] grudnia 2014 r. Rozkaz ten został wydany na podstawie art. 41 ust. 2 pkt 8 ustawy o Policji. Jednocześnie decyzji tej nadał na podstawie art. 108 § 1 k.p.a. rygor natychmiastowej wykonalności. W uzasadnieniu rozkazu przełożony stwierdził, że st. sierż. Z. W. w dniu [...] listopada 2014 r. w miejscowości S. kierował samochodem osobowym marki [...] o nr rej. [...] znajdując się w stanie nietrzeźwości. Został on ujęty przez przechodniów po tym, jak uderzył pojazdem w betonowy kwietnik i próbował odjechać z miejsca zdarzenia. Przeprowadzone następnie badania stanu trzeźwości dało wyniki: o godz. 20:37 - [...] mg/dm3 w wydychanym powietrzu i o godz. 20:54 - [...] mg/dm3 w wydychanym powietrzu. Dalej wskazał, że w dniu [...] listopada 2014 r. Prokurator Rejonowy w L. wydał postanowienie o wszczęciu śledztwa w tej sprawie oraz przedstawił st. sierż. Z. W. zarzut o czyn z art. 178a § 1 k.k. Przesłuchany w charakterze podejrzanego st. sierż. Z. W. przyznał się do popełnienia zarzucanego czynu i wyraził wolę dobrowolnego poddania się karze zaproponowanej przez Prokuratora. Materiał dowodowy wskazuje jednoznacznie na oczywistość popełnienia czynu o znamionach przestępstwa z art. 178a § 1 k.k., czyli pierwszą przesłankę warunkującą zastosowanie tego przepisu. Odnosząc się w dalszej części uzasadnienia do drugiej przesłanki warunkującej zwolnienie na tej podstawie prawnej, to jest niemożności pozostania w służbie organ I instancji przywołał art. 25 ust. 1 ustawy o Policji i stwierdził, że w szeregach Policji winni pozostawać jedynie funkcjonariusze obdarzeni szczególnym zaufaniem społecznym. Tymczasem ww. utracił to zaufanie jak i przymiot posiadania przez policjanta nieposzlakowanej opinii w trakcie trwania całej służby oraz obowiązek szczególnej dbałości o wiarygodny wizerunek Policji w oczach społeczeństwa. Dalej wskazał, że dopuszczając się przedmiotowego czynu st. sierż. Z. W. złamał złożone w chwili podejmowania służby w Policji ślubowanie (określone w art. 27 ust. 1 ustawy o Policji) i sprzeniewierzył wartości, których zobowiązał się strzec.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00