Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 24 kwietnia 2015 r., sygn. III SA/Wa 2774/14

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodnicząca sędzia WSA Agnieszka Krawczyk (sprawozdawca), Sędziowie sędzia WSA Ewa Radziszewska-Krupa, sędzia WSA Aneta Trochim-Tuchorska, Protokolant referent stażysta Magdalena Gajewska, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 24 kwietnia 2015 r. sprawy ze skargi A. K. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w W. z dnia [...] lipca 2014 r. nr [...] w przedmiocie określenia wysokości zobowiązania podatkowego w podatku dochodowym od osób fizycznych za 2008 rok oddala skargę

Uzasadnienie

Zaskarżoną decyzją z [...] lipca 2014 r., Dyrektor Izby Skarbowej w W., działając na podstawie art. 233 § 1 pkt 1 w związku art. 220 § 2 oraz ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.; dalej: O.p.), utrzymał w mocy decyzję Dyrektora Urzędu Kontroli Skarbowej w W. z [...] marca 2014 r., określającą A. K. (dalej: "Skarżący") zobowiązanie podatkowe w podatku dochodowym od osób fizycznych za 2008 r. w kwocie 122.396 zł.

Z akt sprawy wynika, że Dyrektor Urzędu Kontroli Skarbowej w W. wszczął wobec Skarżącego postępowanie kontrolne w zakresie rzetelności deklarowanych podstaw opodatkowania oraz prawidłowości obliczania i wpłacania podatków stanowiących dochód budżetu państwa w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych za 2008 r. i 2009 r. W toku postępowania kontrolnego organ podatkowy pierwszej instancji ustalił, iż w latach 2008-2009 r. Skarżący pracował na jachtach dalekomorskich "[...]" oraz "[...]", które zarejestrowane były pod banderą brytyjską. Skarżący nie składał żadnych zeznań podatkowych związanych z uzyskanymi z tego źródła dochodami.

W okresie zatrudnienia otrzymywał wynagrodzenie brutto (bez potrąceń na podatek dochodowy i ubezpieczenie). Ustalono, iż właściciel statku - A. nie miał obowiązku dokonywania jakichkolwiek potrąceń z pensji załogi. Powołując się na pismo brytyjskiego Urzędu Skarbowego i Celnego z dnia [...] października 2012 r. wskazał, iż Skarżący był zatrudniony na prywatnym jachcie zarejestrowanym w Zjednoczonym Królestwie, który był kontrolowany z Kajmanów. Należał do obywateli Zjednoczonego Królestwa i odbywał rejsy po Morzu Śródziemnym i na Karaibach. W ww. piśmie wskazano, iż statek nigdy nie wpłynął na obszar wód Zjednoczonego Królestwa, w związku z czym Skarżący nie podlegał opodatkowaniu na terenie Zjednoczonego Królestwa. Ponadto z rachunku bankowego Skarżącego i małżonki B. K. wynika, że w okresie od 25.01.2008 r. do 7.10.2008 r. wpłynęło wynagrodzenie z tytułu zatrudnienia u armatorów w łącznej wysokości 102.237,32 EURO. Skarżący zeznał do protokołu przesłuchania w charakterze strony z dnia [...] czerwca 2011 r., iż nie zapłacił podatku dochodowy z tytułu dochodu uzyskanego w latach 2008-2009 r. i nie posiada wiedzy, czy zrobił to jego pracodawca.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00