Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 10 kwietnia 2015 r., sygn. VII SA/Wa 15/15

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Ewa Machlejd, , Sędzia WSA Joanna Gierak-Podsiadły ( spr), Sędzia WSA Maria Tarnowska, Protokolant st. sekr. sąd. Joanna Piątek-Macugowska, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 10 kwietnia 2015 r. sprawy ze skargi [...] S.A. z siedzibą w [...] na decyzję Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z dnia [...] października 2014 r. znak [...] w przedmiocie odmowy zmiany decyzji ostatecznej skargę oddala

Uzasadnienie

Przedmiotem skargi wniesionej przez [...] S.A. w [...] jest decyzja Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z dnia [...] października 2014 r. znak: [...], wydana po rozpatrzeniu odwołania skarżącej Spółki od decyzji [...] Konserwatora Zabytków z dnia [...] listopada 2013 r. nr [...], w następującym stanie faktycznym i prawnym:

Decyzją z dnia [...] marca 2012 r. nr [...][...] Konserwator Zabytków, na podstawie art. 49 ust. 1 i art. 96 ust. 2 ustawy z dnia 23 lipca 2003 r. o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami (Dz. U. Nr 162, poz. 1568 ze zm.), nakazał "[...]" S.A. w [...], przeprowadzenie robót budowlanych w budynku przy ul. [...] w [...], niezbędnych ze względu na zagrożenie zniszczeniem zabytku. Roboty te określone zostały w trzech podpunktach pkt 1 sentencji decyzji, w tym w ppkt a pkt 1 nałożono obowiązek wykonania wzmocnienia i usztywnienia ściany szczytowej oficyny bocznej poprzez wprowadzenie stalowych ściągów podłużnych, ponapinanie istniejących ściągów poprzecznych lub wprowadzenie takich samych nowych ściągów, a w ppkt c pkt 1 - pogłębienia fundamentów oficyny bocznej budynku do głębokości co najmniej 12,5 m poprzez wykonanie ciągłej ściany fundamentowej. W pkt 2 sentencji wskazanej decyzji wskazano, iż powyższe prace należy wykonać zgodnie z zasadami sztuki budowlanej w terminie do dnia 31 grudnia 2013 r., a w pkt 4 - decyzji tej nadano rygor natychmiastowej wykonalności. W uzasadnieniu orzeczenia organ wskazał na bardzo zły stan techniczny obiektu przy ul. [...] w [...], objętego ochroną konserwatorską na mocy decyzji z dnia [...] lipca 1965 r. nr [...]. Wskazał też, że w bliskim sąsiedztwie przedmiotowego budynku w latach 2002-2004 wzniesiono budynek mieszkalny "[...]", a w październiku 2010 r. rozpoczęto prace przy kolejnym - "[...]". Inwestycje te (w tym - nierównomiernie osiadanie gruntu w związku z budową "[...]") miały wpływ na pogorszenie się stanu technicznego przedmiotowego zabytkowego obiektu. Organ stwierdził w efekcie, że niepodjęcie natychmiastowych robót remontowych przy budynku, zwłaszcza wobec prowadzenia w niedalekim sąsiedztwie od października 2010 r. budowy kolejnego wielokondygnacyjnego obiektu, może doprowadzić do dalszego pogorszenia i tak już bardzo złego w chwili obecnej stanu technicznego zabytku. Ze względu na stwierdzone poważne zagrożenie dla zabytku, konieczne jest nakazanie wykonania wskazanych prac, we wskazanym terminie.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00