Wyrok WSA w Warszawie z dnia 21 kwietnia 2015 r., sygn. II SA/Wa 1811/14
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Sławomir Antoniuk, Sędziowie WSA Adam Lipiński, Janusz Walawski (spr.), Protokolant Starszy sekretarz sądowy Sylwia Mikuła, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 21 kwietnia 2015 r. w sprawie ze skargi M. G. na decyzję Komendanta Głównego Straży Granicznej z dnia [...] lipca 2014 r. nr [...] w przedmiocie odmowy przyznania równoważnika za brak lokalu mieszkalnego - oddala skargę -
Uzasadnienie
M.G. w dniu [...] kwietnia 2014 r. złożył do Komendanta [...]Oddziału Straży Granicznej oświadczenie mieszkaniowe do ustalenia uprawnień do równoważnika pieniężnego za brak lokalu mieszkalnego oraz jego wysokości.
Organ, na podstawie art. 96 i art. 101 ust. 5 ustawy z dnia 12 października
1990 r. o Straży Granicznej (Dz. U. z 2011 r. Nr 116, poz. 675 z późn. zm.) oraz § 1 i 2, § 6 rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 28 czerwca 2002 r. w sprawie wysokości i warunków przyznawania funkcjonariuszom Straży Granicznej równoważnika pieniężnego za brak lokalu mieszkalnego oraz szczegółowych warunków jego zwrotu, a także sposobu postępowania w przypadku wystąpienia zbiegu uprawnień do jego otrzymania (Dz. U. Nr 118, poz. 1014 z późn. zm.), w dniu [...] maja 2014 r. wydał decyzję nr [...], którą odmówił M.G. przyznania równoważnika za brak lokalu mieszkalnego.
W uzasadnieniu decyzji organ podał, że prawo funkcjonariusza do lokalu mieszkalnego jest realizowane przede wszystkim przez przydzielenie lokalu mieszkalnego, a prawo do równoważnika pieniężnego za brak lokalu mieszkalnego ma charakter pomocy zastępczej.