Wyrok WSA w Warszawie z dnia 2 kwietnia 2015 r., sygn. I SAB/Wa 547/14
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia WSA Mirosław Gdesz po rozpoznaniu w dniu 2 kwietnia 2015 r. na posiedzeniu niejawnym w trybie uproszczonym sprawy ze skargi M.C. i Z.C. na bezczynność Prezydenta [...] w przedmiocie rozpoznania wniosku o ustalenie odszkodowania za nieruchomość 1. umarza postępowanie w zakresie zobowiązania organu do wydania aktu w określonym terminie; 2. stwierdza, że bezczynność organu nie miała miejsca z rażącym naruszeniem prawa; 3. wymierza Prezydentowi [...] grzywnę w wysokości [...] ([...]) złotych; 4. zasądza od Prezydenta [...] na rzecz skarżących M.C. i Z. C. solidarnie kwotę [...] ([...]) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.
Uzasadnienie
Pismem z dnia 9 września 2014 r. M.C. i Z.C. wnieśli do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie skargę na bezczynność Prezydenta [...] w przedmiocie rozpoznanie wniosku S.C., M.C. i T.C. z dnia 14 lipca 2005 r. o ustalenie odszkodowania za wywłaszczenie działki nr [...], obręb [...], położonej w [...] przy ul. [...], na podstawie decyzji Burmistrza Gminy [...] [...] z dnia [...] lutego 1995 r., nr [...], o zatwierdzeniu podziału nieruchomości Kw [...].
Skarżący wnieśli o: 1) stwierdzenie, że bezczynność Prezydenta [...] miała miejsce z rażącym naruszeniem prawa i rozpoznanie sprawy w trybie uproszczonym; 2) wymierzenie grzywny w trybie art. 154 w związku z ignorowaniem przez organ wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 6 lutego 2014 r., sygn. akt I SAB/Wa 257/12; 3) ewentualnie o wymierzenie organowi grzywny na podstawie art. 149 § 2 Ppsa; 4) o zasądzenie kosztów postępowania sądowego.
Z akt administracyjnych sprawy wynika, że Burmistrz Gminy [...] [...] decyzją z dnia [...] lutego 1995 r., nr [...], zatwierdził projekt podziału nieruchomości objętej księga wieczystą KW nr [...], położonej w rejonie urbanistycznym [...] przy ulicy [...], w obrębie [...], oznaczonej w ewidencji gruntów jako działka nr [...] m. in. na działki ewidencyjne: nr [...] o powierzchni [...] m² - przeznaczona pod drogę dojazdową; nr [...] o powierzchni [...] m² - przeznaczona pod ulicę [...]; nr [...] o powierzchni [...] m² - przeznaczona (jak podano w uzasadnieniu) na funkcję mieszkaniową wraz z urządzeniami I stopnia obsługi oraz funkcję usługową II i III stopnia; nr [...] o powierzchni [...] m² - przeznaczona pod drogę dojazdową.