Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 29 kwietnia 2015 r., sygn. IV SA/Po 1365/14

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Tomasz Grossmann Sędziowie WSA Izabela Bąk-Marciniak (spr.) WSA Izabela Paluszyńska Protokolant st.sekr.sąd. Krystyna Pietrowska po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 29 kwietnia 2015 r. sprawy ze skargi G.W. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w P. z dnia [...] lipca 2014 r. nr [...] w przedmiocie specjalnego zasiłku opiekuńczego uchyla zaskarżoną decyzję i poprzedzającą ją decyzję Burmistrza Miasta i Gminy w G. z dnia [...] czerwca 2014 r. nr [...]

Uzasadnienie

Zaskarżoną decyzją z dnia [...] lipca 2014 r. Samorządowe Kolegium Odwoławcze w P. po rozpoznaniu odwołania G. W. utrzymało w mocy decyzję Burmistrza Miasta i Gminy w G. z dnia [...] czerwca 2014 r,, nr [...].

W uzasadnieniu organ wskazał, że zaskarżoną decyzją Burmistrz orzekł o odmowie przyznania skarżącej prawa do świadczenia w formie specjalnego zasiłku opiekuńczego wnioskowanego na F. W..

Następnie organ odwoławczy podniósł, iż uzasadniając decyzję Burmistrz wyjaśnił, że wnioskodawczyni nie zrezygnowała z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej w celu sprawowania opieki nad niepełnosprawnym mężem, lecz stosunek pracy wygasł wraz z upływem okresu, na który umowa została zawarta.

Dalej organ wskazał, iż w odwołaniu od decyzji odwołująca podniosła, że przed chorobą męża pracowała na zlecenie, dopóki syn był bezrobotny, gdyż mógł zostać z jej mężem. Od czasu gdy syn podjął pracę musiała zrezygnować z pracy, co zbiegło się z końcem umowy zlecenia.

W dalszej części uzasadnienia organ po przytoczeniu treści przepisów prawa wskazał, że specjalny zasiłek opiekuńczy przysługuje, jeżeli spełnione zostanie kryterium dochodowe tj. łączny dochód rodziny osoby sprawującej opiekę oraz rodziny osoby wymagającej opieki w przeliczeniu na osobę nie przekracza kwoty ustalonej w art.5 ust. 2 ustawy, obecnie jest to kwota 623,00 zł netto miesięcznie.

Wysokość dochodu ustala się na podstawie zasad określonych w ustawie o świadczeniach rodzinnych. Przy ustalaniu dochodu rodziny, bierze się pod uwagę dochody członków rodziny uzyskane w roku kalendarzowym poprzedzającym okres zasiłkowy. W okresie zasiłkowym 2013/2014 uwzględnia się dochody z 2012 r. oraz obecną sytuację dochodową członków rodziny.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00