Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Opolu z dnia 21 kwietnia 2015 r., sygn. II SA/Op 46/15

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Opolu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Elżbieta Naumowicz (spr.) Sędziowie Sędzia WSA Ewa Janowska Sędzia WSA Elżbieta Kmiecik Protokolant Sekretarz sądowy Mariola Krzywda po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 21 kwietnia 2015 r. sprawy ze skargi J. W. na decyzję Głównego Inspektora Transportu Drogowego z dnia 29 października 2014 r., nr [...] w przedmiocie kary pieniężnej za naruszenie przepisów o transporcie drogowym oddala skargę.

Uzasadnienie

W dniu 18 lipca 2014 r. w miejscowości [...], na drodze krajowej nr [...] [...] -[...], przez kontrolerów Inspekcji Transportu Drogowego zatrzymany został samochód MAN o nr rej. [...] wraz z naczepą, prowadzony przez A. M., którym przewożono bramy stalowe z [...] do A w [...]. Kierowca okazał dokument przewozowy i zaświadczenie na przewozy drogowe na potrzeby własne, wydane w dniu 28 października 2013 r. przez Starostę [...] dla B. Kierowca zeznał do protokołu, że od dnia 14 lipca 2014 r. jest zatrudniony na podstawie umowy zlecenia oraz że właścicielem i załadowcą przewożonego towaru jest firma "C" z siedzibą w [...].

W toku postępowania, wszczętego z urzędu przez Opolskiego Wojewódzkiego Inspektora Transportu Drogowego wobec przedsiębiorcy - J. W. B w [...], organ uzyskał wyjaśnienia Starosty [...], że strona nie posiadała licencji na wykonywanie krajowego zarobkowego przewozu drogowego rzeczy, jak też zezwolenia na wykonywanie zawodu przewoźnika drogowego. Ponadto organ ustalił, że taki podmiot nie został zarejestrowany w bazie danych Biura ds. Transportu Międzynarodowego. Ponadto J. W. w piśmie z dnia 28 lipca 2014 r. wyjaśnił, że kierowca był zatrudniony na podstawie umowy zlecenia zawartej od 14 do 31 lipca 2014 r. oraz że nie był wykonywany krajowy transport drogowy wymagający licencji, gdyż realizując kurs po materiały hutnicze, kierowca dokonał po drodze grzecznościowej, nieodpłatnej usługi przewozu bram na rzecz firmy "C", która jest stałym, dobrym klientem firmy skarżącego. Do wyjaśnień dołączony został dokument wydania skarżącemu towaru w dniu 18 lipca 2014 r. przez firmę D Sp. z o.o. z magazynu w [...] oraz kserokopia umowy zlecenia zawartej z kierowcą A. M. w dniu 14 lipca 2014 r.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00