Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Łodzi z dnia 14 kwietnia 2015 r., sygn. II SA/Łd 162/15

 

Dnia 14 kwietnia 2015 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi - Wydział II w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Tomasz Zbrojewski (spr.), Sędziowie Sędzia WSA Renata Kubot-Szustowska, Sędzia WSA Joanna Sekunda-Lenczewska, Protokolant Starszy sekretarz sądowy Anna Kośka po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 14 kwietnia 2015 roku sprawy ze skargi "A" Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w P. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w P. z dnia [...] nr [...] w przedmiocie odmowy umorzenia odroczonej kary pieniężnej za zniszczenie drzew oddala skargę. LS

Uzasadnienie

II SA/Łd 162/15

U Z A S A D N I E N I E

Decyzją z dnia [...] Prezydent Miasta P., działając na podstawie art. 88 ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody (tekst jedn.: Dz.U. z 2009 r., Nr 151, poz. 1220), wymierzył A w P., karę pieniężną w wysokości 487.609,05 zł za zniszczenie 14 drzew gatunku topola, rosnących na nieruchomości o nr ewid. [...], obręb [...] w P. przy ul. R w związku z niewłaściwie wykonanymi zabiegami pielęgnacyjnymi. Jednocześnie decyzją tą, stosownie do art. 88 ust. 3 ustawy o ochronie przyrody, odroczył wymierzoną karę na okres 3 lat, ze wskazaniem, że jeżeli po upływie tego okresu drzewa zachowają żywotność, odroczona kara pieniężna zostanie umorzona.

W dniu 16 lipca 2013 r. zostały przeprowadzone oględziny na nieruchomości w celu sprawdzenia żywotności drzew po upływie 3 lat od dnia wydania decyzji o wymierzeniu administracyjnej kary pieniężnej, podczas których stwierdzono, że 6 drzew zachowało żywotność i częściowo odtworzyło żywotność, zaś 8 drzew jest całkowicie suchych i ich korony nie zostały odtworzone.

Na zlecenie organu I instancji została sporządzona opinia dendrologiczna przez rzeczoznawcę Międzynarodowego Towarzystwa Uprawy i Ochrony Drzew w zakresie: uprawa i ochrona drzew - mgr inż. S.S. W opinii tej wskazano, że na przedmiotowych topolach dokonano tzw. zabiegu ogłowienia, czyli pozbawienia ich koron, pozostawiając jedynie fragmenty pni, co jest zabiegiem nieprawidłowym i bardzo szkodliwym dla drzew, prowadzącym często do śmierci drzewa. W opinii stwierdzono, że 8 sztuk drzew nie zachowało żywotności z przyczyn zależnych od posiadacza nieruchomości, jednocześnie wskazując, że na podstawie obecnego stanu drzew nie można stwierdzić, czy posiadacz podjął działania zmierzające do zachowania ich żywotności.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00