Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Lublinie z dnia 14 kwietnia 2015 r., sygn. III SA/Lu 829/14

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Jerzy Drwal (sprawozdawca), Sędzia WSA Ewa Ibrom,, Sędzia WSA Jadwiga Pastusiak, Protokolant Asystent sędziego Radosław Stelmasiak, po rozpoznaniu w Wydziale III na rozprawie w dniu 31 marca 2015 r. sprawy ze skargi Samodzielnego Publicznego Szpitala Wojewódzkiego im. [...] na decyzję Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego z dnia [...] czerwca 2014 r. nr [...] w przedmiocie zapewnienia nawiewu powietrza do pomieszczeń Pracowni Leków Cytostatycznych oddala skargę.

Uzasadnienie

Z akt sprawy wynika, że w związku ze stwierdzonymi uchybieniami podczas przeprowadzonej w dniu [...] marca 2014 r. kontroli, Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Z. decyzją z dnia [...] kwietnia 2014 r. (nr: [...]) nałożył na S.P.S.W. obowiązek zapewnienia w Pracowni Leków Cytostatycznych w Aptece Szpitalnej zorganizowanego nawiewu powietrza do pomieszczenia z lożą laminarną przy zachowaniu nadciśnienia, tak aby strumień powietrza pochodzący z urządzeń wentylacji nawiewnej nie był skierowany bezpośrednio na stanowisko pracy, a objętość nawiewanego powietrza wynosiła co najmniej 30 m3/h dla każdej przebywającej osoby, bądź gwarantowała minimalną dwukrotną wymianę powietrza na godzinę.

W uzasadnieniu decyzji organ wyjaśnił, iż zgodnie z § 32 ust 1, rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 26 września 1997 r. w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy (Dz. U. z 2003 r., Nr 169, poz. 1650 ze zm.) w pomieszczeniach pracy powinna być zapewniona wymiana powietrza wynikająca z potrzeb użytkowych i funkcji tych pomieszczeń. Strumień powietrza zewnętrznego doprowadzanego do pomieszczeń pracy - zgodnie z § 149 ust 2 rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (Dz. U. z 2002 r., Nr 75, poz. 690 ze zm.) - ma odpowiadać wymaganiom określonym w przepisach § 35 ust. 3 powyższego rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 26 września 1997 r., które określają, że strumień ten nie powinien być skierowany bezpośrednio na stanowisko pracy. Organ wskazał, że wymóg zapewnienia zorganizowanego nawiewu zapewniającego nadciśnienie, określony w § 150 ust. 1 i ust. 11 rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych (...) oznacza, że w przypadku zastosowania w budynku przepływu powietrza wentylacyjnego między pomieszczeniami należy zapewnić kierunek przepływu od pomieszczenia o mniejszym do pomieszczenia o większym stopniu zanieczyszczenia. Natomiast w pomieszczeniach, które należy chronić przed wpływem zanieczyszczeń z pomieszczeń sąsiadujących i z otoczenia zewnętrznego, należy stosować wentylację mechaniczną nadciśnieniową. Według pkt 4.1.2 normy PN-B-03430:1983/Az3:2000, o której mowa w § 147 ust 1 cyt. rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych (...), objętość nawiewanego powietrza powinna wynosić co najmniej 30 m3/h dla każdej przebywającej osoby. Wymóg ten może być także spełniony przy zapewnieniu minimum 2- krotnej wymiany powietrza w ciągu godziny, zgodnie z § 6 ust 2 rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 30 września 2002 r. w sprawie szczegółowych wymogów, jakim powinien odpowiadać lokal apteki (Dz. U. Nr 171. poz. 1395).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00