Orzeczenie
Wyrok WSA w Lublinie z dnia 29 kwietnia 2015 r., sygn. I SA/Lu 249/15
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Wiesława Achrymowicz, Sędziowie WSA Małgorzata Fita,, WSA Andrzej Niezgoda (sprawozdawca), Protokolant Starszy asystent sędziego Anna Gilowska, po rozpoznaniu w Wydziale I na rozprawie w dniu 29 kwietnia 2015 r. sprawy ze skargi M. K. na decyzję Dyrektora Izby Celnej z dnia [...] nr [...] w przedmiocie podatku akcyzowego z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia samochodu osobowego oddala skargę.
Uzasadnienie
Zaskarżoną decyzją z dnia [...]. Dyrektor Izby Celnej, po rozpatrzeniu odwołania M.K., utrzymał w mocy decyzję Naczelnika Urzędu Celnego z dnia [...] określającą zobowiązanie w podatku akcyzowym z tytułu nabycia wewnątrzwspólnotowego samochodu osobowego.
Z uzasadnienia zaskarżonego postanowienia i akt sprawy wynika, że postanowieniem z dnia [...]. Naczelnik Urzędu Celnego wszczął wobec M.K. postępowanie podatkowe w sprawie określenia wysokości zobowiązania w podatku akcyzowym z tytułu nabycia wewnątrzwspólnotowego samochodu osobowego marki MITSUBISHI ASX, o nr nadwozia: [...], rok produkcji: 2011, pojemność silnika: 1798 cm. Decyzją z dnia [...] określił stronie zobowiązanie w podatku akcyzowym z tytułu nabycia wewnątrzwspólnotowego samochodu osobowego w kwocie 1.671,00 zł.
M. K. odwołał się zarzucając naruszenie art. 122 w zw. z art. 180 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (Dz.U. 2012r. poz. 749 ze zm.), poprzez pominięcie istotnych dowodów stanowiących formalne dokumenty urzędowe potwierdzające okoliczności i stan faktyczny związany z nabyciem przedmiotowego pojazdu, art. 8 ust. 1 pkt 4 ustawy z dnia 6 grudnia 2008 r. o podatku akcyzowym (Dz.U. z 2011 r. nr 108, poz. 626 ze zm. - dalej: "u.p.a.") przez bezpodstawne przypisanie odpowiedzialności za dług celny i określenie zobowiązania w podatku akcyzowym w sytuacji, gdy skarżący nie nabył w obrocie wewnątrzwspólnotowym wyrobów akcyzowych, art. 13 ust. 1 pkt 1 poprzez bezpodstawne przypisanie odpowiedzialności za dług celny i określenie zobowiązania w podatku akcyzowym w sytuacji, gdy skarżący nie dokonał żadnej czynności podlegającej opodatkowaniu akcyzą oraz art. 101 ust. 2 pkt 2 u.p.a. poprzez przyjęcie, iż nabył prawo do rozporządzania przedmiotowym samochodem jak właściciel w sytuacji, gdy ze zgromadzonego materiału dowodowego wynika, iż osoba, od której zakupił on pojazd jest osobą fikcyjną, tym samym nie doszło do ważnego przeniesienia własności pojazdu na skarżącego.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right