Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Krakowie z dnia 24 kwietnia 2015 r., sygn. III SA/Kr 135/15

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Janusz Bociąga (spr.) Sędziowie WSA Barbara Pasternak NSA Krystyna Kutzner Protokolant starszy sekretarz sądowy Monika Wójcik po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 24 kwietnia 2015 r. sprawy ze skargi A. P. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia 23 października 2014 r. nr [...] w przedmiocie skierowania na badania lekarskie skargę oddala.

Uzasadnienie

Starosta decyzją nr [...] z [...] 2014 r. działając na podstawie art. 99 ust. 1 pkt 2 lit. b i ust. 2 pkt 1 lit. c w związku z art.75 ust. 1 pkt 5 ustawy z dnia 5 stycznia 2011 r. o kierujących pojazdami (Dz. U. z 2011 r. Nr 30 poz. 151 ze zm.), oraz art. 104 K.p.a. skierował A. P. na badania lekarskie na podstawie informacji przesłanej przez Szpital [...] w K.

Organ I instancji stwierdził, że w piśmie z dnia 28 stycznia 2014 r. specjalista neurolog stwierdził, że u A. P. występują objawy mogące stanowić istotna przeszkodę do prowadzenia pojazdów mechanicznych w ruchu publicznym. A. P. wezwany do złożenia wyjaśnień, podał, że jest zdrowy i wyraża zgodę na poddanie się badaniom lekarskim.

Od powyższej decyzji odwołanie złożył A. P., wnosząc o uchylenie zaskarżonej decyzji w całości. Skarżący zarzucił zaskarżonej decyzji naruszenie art. 99 ust. 1 pkt 2 lit. b ustawy o kierujących pojazdami, jak też niewyjaśnienie okoliczności sprawy.

W uzasadnieniu odwołania A. P. podniósł, iż samo zgłoszenie się do specjalisty neurologa nie może stanowić przesłanki do wszczęcia postępowania w celu skierowania go na badanie lekarskie, w sytuacji kiedy była to wizyta kontrolna. W ocenie odwołującego się podstawę skierowania na badania mogą stanowić tylko te przesłanki, które z dużą dozą prawdopodobieństwa wskazują na istotne zmniejszenie sprawności kierującego pojazdem. W jego przypadku takie przesłanki nie zachodzą. Organ administracyjny powinien mieć pewność, co do istnienia przeciwwskazań zdrowotnych do kierowania pojazdami, a nie jedynie uprawdopodobnienie.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00