Wyrok WSA w Krakowie z dnia 22 kwietnia 2015 r., sygn. III SA/Kr 1814/14
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie w składzie następującym: Przewodniczący WSA Maria Zawadzka Sędziowie WSA Barbara Pasternak NSA Krystyna Kutzner (spr.) Protokolant Starszy referent Ewelina Kalita po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 22 kwietnia 2015 r. przy udziale Prokuratora Prokuratury Rejonowej D. J. sprawy ze skargi K. T. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia 3 września 2014 r. nr [...] w przedmiocie odmowy przyznania świadczenia pielęgnacyjnego I. uchyla zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą ją decyzję organu pierwszej instancji, II. zasądza od Samorządowego Kolegium Odwoławczego na rzecz skarżącej kwotę 40,00 zł (słownie: czterdzieści złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania.
Uzasadnienie
Samorządowe Kolegium Odwoławcze decyzją z dnia 3 września 2014r. nr [...] utrzymało w mocy decyzję Burmistrz Miasta z dnia [...] 2014 r. nr [...] odmawiającą przyznania skarżącej K. T. świadczenia pielęgnacyjnego w związku z opieką nad synem P. T.
Powyższe decyzje zostały wydane w oparciu o następujący stan faktyczny i prawny ustalony przez organy :
skarżąca w dniu 27 czerwca 2014 r. złożyła wniosek o ustalenie prawa do świadczenia pielęgnacyjnego w związku z opieką nad synem P. T. legitymującym się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności wydanym przez Powiatowy Zespół Do Spraw Orzekania o Niepełnosprawności z dnia 10 lutego 2009 r. Z ww. orzeczenia wynikało m.in., że u P. T. niepełnosprawność istnieje od urodzenia , może on wykonywać pracę w warunkach chronionych , wymaga specjalistycznego szkolenia , korzystania z systemu środowiskowego wsparcia w samodzielnej egzystencji , przez co rozumie się korzystanie z usług socjalnych , opiekuńczych , terapeutycznych i rehabilitacyjnych świadczonych przez sieć instytucji pomocy społecznej , organizacje pozarządowe oraz inne placówki. Ponadto , jak wynika z przedmiotowego orzeczenia , syn skarżącej wymaga stałej lub długotrwałej opieki i pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji , a także stałego współudziału na co dzień opiekuna dziecka w procesie jego leczenia , rehabilitacji i edukacji.