Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gliwicach z dnia 28 kwietnia 2015 r., sygn. IV SA/Gl 469/14

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w składzie następującym : Przewodniczący Sędzia NSA Tadeusz Michalik Sędziowie Sędzia WSA Teresa Kurcyusz-Furmanik Sędzia WSA Stanisław Nitecki (spr.) Protokolant specjalista Magdalena Nowacka-Brzeźniak po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 28 kwietnia 2015 r. sprawy ze skargi G. M. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w B. z dnia [...] nr [...] w przedmiocie jednorazowej zapomogi z tytułu urodzenia się dziecka uchyla zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą ją decyzję Prezydenta Miasta B. z dnia [...] nr [...].

Uzasadnienie

Decyzją z dnia [...], nr [...], wydaną na podstawie między innymi art. 3, art. 5, art. 15b ust. 2 i art. 32 ust. 2 ustawy z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (Dz. U. z 2013 r., poz. 1456 ze zm.) oraz art. 104 Kodeksu postępowania administracyjnego, Prezydent Miasta B. po rozpatrzeniu wniosku G.M. z dnia [...], nie przyznał wyżej wymienionej prawa do świadczenia w formie jednorazowej zapomogi z tytułu urodzenia się dziecka - O.P.

W uzasadnieniu wskazano, iż w świetle przywołanego art. 15b ust. 2 ustawy o świadczeniach rodzinnych, jednorazowa zapomoga przysługuje matce lub ojcu dziecka, opiekunowi prawnemu albo opiekunowi faktycznemu dziecka, jeżeli dochód rodziny w przeliczeniu na osobę nie przekracza kwoty 1.922,00 zł. Podkreślono przy tym, że w sprawie znajdują odpowiednie zastosowanie przepisy art. 5 ust. 4-4b cytowanej ustawy, regulujące kwestie związane z dochodem uzyskanym oraz z dochodem utraconym. Mając na względzie powyższe organ administracji wywiódł, iż strona nie spełnia przesłanek warunkujących nabycie prawa do wnioskowanego świadczenia, jako że miesięczny dochód w przeliczeniu na osobę w jej rodzinie przekroczył wspomniane kryterium, gdyż wynosił [...] zł. W tym miejscu zaakcentowano, że przy ustalaniu wspomnianej kwoty, dochód osiągnięty przez wnioskującą w roku 2012 r. potraktowano jako utracony, z kolei zasiłek macierzyński, który (jak wynika z dołączonego do akt sprawy zaświadczenia ZUS) jest jej wypłacany od dnia [...], uznano za dochód uzyskany.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00