Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gliwicach z dnia 14 kwietnia 2015 r., sygn. IV SA/Gl 726/14

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w składzie następującym : Przewodniczący Sędzia NSA Tadeusz Michalik Sędziowie Sędzia WSA Beata Kozicka Sędzia WSA Teresa Kurcyusz - Furmanik (spr.) Protokolant st. sekr. sąd. Agnieszka Rogowska-Bil po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 14 kwietnia 2015 r. sprawy ze skargi A Sp. z o. o. w T. na decyzję [...] Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego w K. z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie choroby zawodowej oddala skargę.

Uzasadnienie

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w T. decyzją z dnia [...]r. nr [...], na podstawie art. 5 pkt 4a ustawy z dnia 14 marca 1985r. o Państwowej Inspekcji Sanitarnej (Dz. U. z 2011r. Nr 212 poz. 1263 ze zm.) i art. 104 ustawy z dnia 14 czerwca 1960r. - Kodeks postępowania administracyjnego (Dz. U. z 2013r. poz. 267, zwanego dalej K.p.a.) stwierdził u B.S. chorobę zawodową - przewlekłą chorobę obwodowego układu nerwowego wywołaną sposobem wykonywania pracy, w postaci zespołu cieśni w obrębie nadgarstka wymienioną w poz. 20.1 wykazu chorób zawodowych zamieszczonego w rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 30 czerwca 2009r. w sprawie chorób zawodowych (Dz. U. Nr 105 poz. 869).

Organ podkreślił, że B.S. jest zatrudniona od 2008r. do nadal w A Sp. z o.o. w T. na stanowiskach montera oraz operatora linii automatycznej. Zaznaczył, że lekarze orzecznicy w orzeczeniu z [...]r. rozpoznali u strony prawostronny zespół cieśni w obrębie nadgarstka. Po raz pierwszy stwierdzono cechy zespołu cieśni w obrębie nadgarstka prawego w badaniu ENeG z 28 listopada 2012r. Jednocześnie w wykonanym aktualnie badaniu ENeG z 5 listopada 2013r. potwierdzono utrzymywanie się neurograficznych cech prawostronnego zespołu cieśni nadgarstka. Przeprowadzone badania laboratoryjne (poziom we krwi glukozy, TSH, kwasu moczowego, RF, odczyn Waler - Rose) nie wykazały odchyleń od normy. Wskaźnik BMI jest w normie, a badanie rtg rąk i nadgarstków nie ujawniło istotnych zmian kostno - stawowych. W konkluzji orzeczenia lekarze na podstawie danych z wywiadu chorobowego, badania przedmiotowego, konsultacji neurologicznej, ortopedycznej, analizy dokumentacji medycznej i aktualnego wyniku badania neurograficznego rozpoznali u B.S. prawostronny zespół cieśni w obrębie nadgarstka. Biorąc pod uwagę opis sposobu wykonywania pracy wskazujący na obciążanie stawów nadgarstkowych, zwłaszcza prawego, czynnościami wymagającymi użycia siły i ruchami powtarzalnymi, jak również uwzględniając brak istotnych pozazawodowych czynników ryzyka stwierdzili, że istnieją podstawy do rozpoznania zawodowej etiologii schorzenia i przewlekłej choroby zawodowej obwodowego układu nerwowego wywołanej sposobem wykonywania pracy.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00