Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Bydgoszczy z dnia 1 kwietnia 2015 r., sygn. II SA/Bd 34/15

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Bydgoszczy w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia WSA Jarosław Wichrowski Sędziowie: Sędzia WSA Leszek Tyliński ( spr) Sędzia WSA Renata Owczarzak Protokolant Starszy sekretarz sądowy Ewa Majchrzak po rozpoznaniu w Wydziale II na rozprawie w dniu 1 kwietnia 2015r. sprawy ze skargi T. K. na rozkaz personalny Komendanta Wojewódzkiego Policji w [...] z dnia [...] listopada 2014 r. nr [...] w przedmiocie zwolnienia ze służby oddala skargę.

Uzasadnienie

Komendant Miejski Policji w B. rozkazem personalnym z dnia [...] r., nr [...] zwolnił sierż. T. K. - zwanego dalej "skarżącym" ze służby z dniem 26 października 2014 r. Jednocześnie na podstawie art. 108 § 1 Kpa decyzji tej został nadany rygor natychmiastowej wykonalności.

W odwołaniu od ww. rozkazu personalnego pełnomocnik wniósł o uchylenie wymienionego rozkazu i przekazanie sprawy do ponownego rozpoznania.

W uzasadnieniu tego odwołania skarżący zarzucił naruszenie przepisów art. 10, art. 77 § 1, art. 80, art. 107 § 1 i 3 oraz 108 Kpa, a nadto art. 41 ust. 2 pkt 8 ustawy z dnia 6 kwietnia 1990 r. o Policji (Dz. U. z 2011 r., Nr 287, poz. 1687 z późn. zm.).

Skarżący podniósł, że w ramach postępowania administracyjnego, ani też w prowadzonym równolegle postępowaniu karnym nie złożył wyjaśnień, a jedynie oświadczenie, że nie przyznaje się do winy. Tym samym wyjaśnienia, których nie ma nie mogły być podstawą ustalenia stanu faktycznego. W toku postępowania administracyjnego zakończonego wydaniem zaskarżonego rozkazu nie przeprowadzono w istocie rzeczy żadnego dowodu, bo za dowód w sprawie nie mogą być uznane w jego ocenie kserokopie dokumentów z innego postępowania. Pełne rozpoznanie i rozstrzygnięcie sprawy jest uwarunkowane przeprowadzeniem postępowania dowodowego przez organ orzekający w sprawie. Rozpoznawanie i rozstrzyganie sprawy na podstawie materiału dowodowego przeprowadzonego w innej sprawie -a taką jest sprawa karna - pozbawia pełnej możliwości wszechstronnej oceny materiału dowodowego. Stronie przysługuje również prawo do udziału w czynnościach dowodowych. Organ prowadzący postępowanie obowiązany jest zapewnić stronie udział w tych czynnościach oraz termin do przygotowania udziału w tych czynnościach. Strona powinna być zawiadomiona o miejscu i terminie przeprowadzenia dowodu ze świadków przynajmniej na 7 dni przed terminem. Jego zdaniem Postępowanie dowodowe przeprowadzone w sprawie nie może być żadną miarą uznane za spełniające zasady obiektywizmu i bezstronności oraz zapewnienia udziału strony w czynnościach postępowania dowodowego. Tym bardziej brak jest jakichkolwiek podstaw dla ustalenia, że popełnienie przestępstwa jest oczywiste. Wobec braku w materiale sprawy podstaw wskazujących na istnienie przesłanek z art. 41 ust. 2 pkt 8 ustawy o Policji, wydanie rozkazu w przedmiocie zwolnienia ze służby było niedopuszczalne. W sprawie nie zachodzą przesłanki do nadania decyzji rygoru natychmiastowej wykonalności, a to z uwagi na brak przesłanek zapisanych w normie art. 108 Kpa. Utożsamianie interesu społecznego z interesem służby jest nadużyciem. Interes służby powinien być tożsamy z interesem społecznym -niekoniecznie zaś odwrotnie.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00